Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ନାଁ ଧଳା ସୁନା କିନ୍ତୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦେଉଛି ଦୁଃଖ : ଦଲାଲ ମାଲେମାଲ୍, ମେହେନତର ମୂଲ ମିଳୁନି

1/02/2020 at 5:56 PM

ରାୟଗଡା ୦୧।୦୨: ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର କପା ସମଗ୍ର ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥକାରୀ ଫସଲ କପାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ମନରେ ଅସରନ୍ତି ଦୁଃଖ । ମଣ୍ଡିରେ ଠିକ ଭାବରେ କପା କିଣା ଯାଉନି । ଫଳରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅର୍ଥକାରୀ ଫସଲ କପାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଗ ଅନୁକୂଳ ଯୋଗୁଁ ଭଲ ଫସଲ ହୋଇଥିଲା ।ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୭ ହଜାର ୭୧୯ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କପା ଚାଷ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ମଣ୍ଡିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଲୁଟ୍‌ର ଶୀକାର ହେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କ୍ବିଂଟାଲ ପିଛା ୫୪୫୦ ଟଙ୍କା ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଦଲାଲ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା କମ୍‌ରେ କିଣୁଛନ୍ତି । ଆଉ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କ ନାଁରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ମଣ୍ଡିରେ ବିକୁଛନ୍ତି । ଦଲାଲ ଓ ସିସିଆଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକ ଯୋଗୁଁ ମୁନାଫା କମାଉଛନ୍ତି ଦଲାଲ ଏବଂ ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ନେଇ ସିଧାସଳଖ କପା ନିଗମକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଏନ୍.ଭାକ୍ସର ରାଓ । କପା ନିଗମ ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରାତ୍ସାହନ ଦେଉଛି । ତେଣୁ ପ୍ରକୃତ ଚାଷୀ ଲାଭବାନ୍ ହେଉନାହାନ୍ତି । ଏ ନେଇ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ବାଡ ଯଦି ଫସଲ ଖାଇବ କହିବା କାହାକୁ । ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଜରୁରୀ ହେ।ଇପଡିଛି । ନଚେତ୍ ହାଡଭଙ୍ଗା ପରିଶ୍ରମ କରି ଚାଷୀ ଶେ।ଷଣର ଶୀକାର ହେବା  ଏବଂ ବିନା ପରିଶ୍ରମରେ ମାଲେମାଲ ହେଉଥିବେ ଦଲାଲ ।         

   Related Posts