Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ଚୀନବାସୀଙ୍କ ଅସହାୟତା : ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବା ଏଠି ମହଙ୍ଗା, ପ୍ରସବ ପୂର୍ବରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ଯାଏଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା

2/06/2021 at 1:26 PM

ବେଜିଂ୨/୦୬ : ଚୀନରେ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ୩ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ହେଲେ ଦେଶର ଅର୍ଥିନୀତିକୁ ଦେଖି ଆଉ ପିଲା ପାଇଁ ରାଜି ହେଉନାହାଁନ୍ତି ଏଠାକାର ଲୋକେ । ଏଠାରେ ହୋଇଥିବା ତାଜା ଜନଗଣନାରେ, ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ତଥା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚୀନ୍ ଏକ ନୂତନ ନୀତି ଜାରି କରିଛି । କିନ୍ତୁ ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଉତ୍ପାଦନ ନକରିବାର ଅର୍ଥନୈତିକ କାରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନି ଏହା ସମାନ ରହିଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ରହିବ ।

ଚାଇନାର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବାର ସମସ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଥିବାରୁ ମହିଳାମାନେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଠାରେ, ପ୍ରସବ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପ୍ରସବ ଯାଏଁ ଯାଞ୍ଚ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ ୟୁଏନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୧୧.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ପ୍ରସବ ପରେ ବି ଘରୋଇ ସହାୟକ ମଧ୍ୟ ୧୫,୦୦୦ ୟଏନ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ହେବ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

ବେଜିଂର ହାଇଡିଆନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାରାହାରି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ବର୍ଗ ମିଟର ପିଛା ୯୦,୦୦୦ ୟୁଆନ୍ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ଗ ମିଟର ପିଛା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ହାଇଡିଆନ୍ ପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉପଯୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି, ତେଣୁ ଅଧିକାଂଶ ପିତାମାତା ଏଠାରେ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । ୨୦୧୯ରେ, ସାଂଘାଇ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସୋସିଆଲ୍ ସାଇନ୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ସାଂଘାଇରେ ହାରାହାରି ପରିବାର ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୮୪୦,୦୦୦ ୟୁଏନ୍ ବା ପ୍ରାୟ ୧୦ ମିଲିୟନ୍ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡେ ।

୧୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାକୀ ପିଲାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହାରାହାରି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ସାଂଘାଇର ଜିଙ୍ଗାନ ଏବଂ ମୀନାଙ୍ଗ ଭଳି ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ, ଯେଉଁଠାରେ ପରିବାରର ହାରାହାରି ଆୟ ୫.୫୦ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍, ଆୟର ୭୦% ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଏସବୁ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଦମ୍ପତ୍ତି ଆଉ ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନାହାଁନ୍ତି ।

   Related Posts