Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭାଇ-ଭାଉଜଙ୍କୁ ହାଣି ଫିଙ୍ଗିଦେଲା ସାନ ଭାଇ, ୬୦କି.ମି. ଦୂରରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁରରେ କାର୍‌-ଟ୍ରକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚାଲିଗଲା ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଦଲାଲଙ୍କୁ ଧରିବା ପରେ ଏବେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ଆକ୍ସନ, ଦଲାଲଙ୍କ ଜରିଆରେ ହିଁ ଧରା ହେବେ ଆରଟିଓର ଅଭ୍ୟାସଗତ ଲାଞ୍ଚୁଆ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ

28/09/2019 at 6:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୮|୯; ଦଲାଲଙ୍କୁ ଧରିବା ପରେ ଏବେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ଆକ୍ସନ । ଦଲାଲଙ୍କ  ଜରିଆରେ ଧରା ହେବେ ଆରଟିଓର ଅଭ୍ୟାସଗତ ଲାଞ୍ଚୁଆ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ।

ସେହଭଳି ଆରଟିଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏଣିକ ହାତରେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ ପିନ୍ଧିବେ । ଦଲାଲଙ୍କ ଉତ୍ପାତରେ ସମ୍ପର୍କରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ସିଧା ସଳଖ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍‌ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଦଲାଲଙ୍କ ପରେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର । ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ଆରଟିଓ ଅଫିସରେ ମାଳ ମାଳ ଦଲାଲ ବନ୍ଧା ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଆରଟିଓ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧୂଚନ୍ଦ୍ରିକା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଅବସ୍ଥା ଅସମ୍ଭାଳ ଦେଖି ଆକ୍ସନକୁ ଆସିଛନ୍ତି ସରକାର । ଧରାପଡ଼ିଥିବା ଦଲାଲଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଲାଞ୍ଚୁଆ ଆରଟିଓ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ସନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଯାଗାରେ ଆଡ୍ଡା ଜମାଇ ଧୁମ୍‌ ମାଲ୍‌ କମାଇବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଉଥିବା ଅସାଧୁ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ବଦଳି କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଆରଟିଓ ଇନ୍‌ଚାର୍ଜ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅଛନ୍ତି ।

ତେବେ ମଦ୍ୟପଙ୍କୁ ନେଇ ନୂଆ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନରେ ଥିବା ନିୟମକୁ କୋହଳ କରାଯିବ ନାହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଆରଟିଓକୁ ଦଲାଲ୍‌ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପୂରା ଦମ୍‌ ଲଗାଇଛନ୍ତି ସରକାର । ତେବେ ଲୋକେ କେମିତି ଚିହ୍ନିବେ ଆରଟିଓ କର୍ମଚାରୀ କିଏ ଆଉ ଦଲାଲ୍‌ କିଏ ? ସେ ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏବେ ସରକାର ଆରଟିଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ହାତରେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟାଣ୍ଡ ପିନ୍ଧାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଆରଟିଓରେ ସର୍ଭିସ୍‌ ପ୍ରୋଭାଇଡର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଗ୍ରୀନ୍‌ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ପିନ୍ଧିବେ । ସେହିଭଳି ସ୍ମାର୍ଟ ଚିପ୍‌ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ ବାନ୍ଧିବେ ୟେଲୋ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ।

ଆରଟିଓ ଅଫିସ ନିକଟରୁ ହଟିବ ସବୁ ଚାଳିଆ ଦୋକାନ । ଅଫିସ ପରିସରକୁ କୌଣସି ମଧ୍ୟସ୍ଥି ପୂରାଇନଦେବାକୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଅଫିସରେ କେଉଁଠି କେଉଁ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ସେନେଇ ବଡ଼ ବୋର୍ଡ଼ ଲଗାଯିବ ।

ଯେଉଁଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଲାଇସେନସ୍‌ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଫି ବାବଦରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ରହିବ । ଦଲାଲଙ୍କ ଉତ୍ପାତ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକମାନେ ସିଧା ସଳଖ ଅଭିଯୋଗ ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ନମ୍ବର ୧୮୦୦୩୪୫୧୦୭୩ରେ ଜଣାଇପାରିବେ ।

ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଆରଟିଓକୁ ଦଲାଲ୍‌ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ପରେ ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ  ବ୍ୟାପକ ଚଢ଼ାଉ ଓ ଗିରଫଦାରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ୨ଦିନ ଭିତରେ ୭୫ଜଣ ଦଲାଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ପୋଲିସ ।

ସେପଟେ ସରକାରଙ୍କ ସାନି ନିର୍ଦେଶକୁ ଦେଖି ଦଲାଲଙ୍କୁ ହାତ କରି ମାଲ୍‌ କମାଉଥିବା ଅସାଧୁ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭିତରେ ଛନକା ପଶିଲାଣି ।

   Related Posts