Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ସିବିଆଇ ଡିଏସପି ଗିରଫ ଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ପରେ ଏବେ ଓଡିଶାରେ ସିବିଆଇ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

22/10/2018 at 7:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨|୧୦: ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସିବିଆଇରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଝଡ । ଚିଟଫଣ୍ଡ ଆଦି ବହୁ ବଡ ବଡ କେସ୍ ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ସିବିଆଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଛି ଲାଞ୍ଚ ଅଭିଯୋଗ । ଏହି ଅଭିଯୋଗ ବାହାରୁ ନୁହେଁ ଖୋଦ୍ ସିବିଆଇ ହିଁ ଉଠାଇଛି ଆଉ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କେସ୍ ରୁଜୁ କରିଛି। ଏଥିସହିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏକଥା ଶୁଣିବା ପରେ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ କେସ୍ ର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ସିବିଆଇ କିଭଳି ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଧରିବ ସେନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।

ଦୁର୍ନୀତି ମୂଳପୋଛ କରୁକରୁ ସିବିଆଇ ମୂଳରେ ଲାଗିଛି ଦୁର୍ନୀତି ପୋକ ।  ଖୋଦ୍ ସିବିଆଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଛି ଲାଞ୍ଚ କାରବାର ଅଭିଯୋଗ । ଲାଞ୍ଚ ପୁଣି ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର। ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ନାଁରେ କେସ୍ ରୁଜୁ ହୋଇଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ମାମଲା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଜଣେ ଡେପୁଟି ଏସପି ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଆଜି ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।  ସେପଟେ ଆସ୍ଥାନା କିନ୍ତୁ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ କୁଆଡ଼େ ଫସେଇ ଦିଆଯାଉଛି। କଥା ହେଉଛି ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମା ଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ଭିତରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପୁରୁଣା।  ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କ ପାଖରେ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ। କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ମାମଲାକୁ ସିଭିସିଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ଆଉ ଏତିକିବେଳେ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଛି ଲାଞ୍ଚ କାରବାର ଅଭିଯୋଗ। ଯାହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ସିଧା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ନିସାନା ସାଧିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏହି ମାମଲାରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ।

ଦେଶର ବହୁ ବଡବଡ ଓ ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ କେସ୍ ର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ସିବିଆଇ ଯଦି ଦୁର୍ନୀତିରେ ଉବୁଟୁବୁ ତାହାଲେ ସେସବୁ କେସ୍ ର ଭାଗ୍ୟ କଣ ହେବ । ଓଡିଶାରେ ଚିଟ୍ ଫଣ୍ଡ, ବ୍ଲାକ ରୋଜ ଆଦି କେସ୍ ର ତଦନ୍ତ ସିବିଆଇ କରୁଛି । ଯେହେତୁ ସିବିଆଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ଖୋଦ୍ ଚିଟଫଣ୍ଡ ତଦନ୍ତ କଥା ବୁଝିବାକୁ ଓଡିଶା ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ବେଶ୍ ତନାଘନା କରିଥିଲେ ଏବେ ସେହି ଅଫିସରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲାଞ୍ଚ ଅଭିଯୋଗ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି । ତେବେ ଦାମଙ୍କ ଭଳି କିଛି ନେତା ସିବିଆଇ କଳିରେ ରୋଟି ସେକିବାକୁ ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ବହୁ ସିବିଆଇ କେସ୍ କୁ ମ୍ୟାନେଜ୍ କରିଛି । ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରତାପ ଦେବ ମଦ୍ୟ ସିବିଆଇର ବିଶ୍ବସନୀୟତା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମାଝୀ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ବିଜେପି ସରକାର ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ।

ସିବିଆଇ କେସ୍ ରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଥିବା ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜଣେ ମାଂସ ବ୍ୟବସାୟୀ ମୋଇନ୍ କ୍ୟୁରେସିଙ୍କୁ ମୁକୁଳାଇବାକୁ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା କୁଆଡ଼େ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିଲେ। ସାଂଘାତିକ କଥା ହେଲା “ର” ଭଳି ସସ୍ଥାର ଅଫିସରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବି ଦୁର୍ନିତି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । “ର” ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାମନ୍ତ ଗୋଏଲ ଏଥିରେ  ମଧ୍ୟସ୍ଥି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

   Related Posts