Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଆଗକୁ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚୂଡାନ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା, ଗଞ୍ଜାମର ୬୯ରୁ ୩୫ଟି ଜୋନରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ

8/11/2021 at 1:51 PM

ଖଲ୍ଲିକୋଟ ୦୮ ।୧୧ : ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଚୂଡାନ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ୬୯ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ ରହିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଚିଠା ତାଲିକା ସଂରକ୍ଷଣରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ପରେ ୬୯ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ ମଧ୍ୟରୁ ୪୫ଟି ଜୋନ ସଂରକ୍ଷଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ୬୯ ଟି ଜୋନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନୁସୁଚିତ ଜାତି ପାଇଁ ୧୪ ଟି, ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ପାଇଁ ୪ଟି , ପଛୁଆବର୍ଗ ପାଇଁ ୧୬ ଅଣସରଂକ୍ଷିତ ରହିଥିବା ବେଳେ ୩୫ଟି ପଦବୀ ପାଇଁ ସରଂକ୍ଷିତ ରହିଛି ।

ସେହିପରି ୬୯ ଟି ଜୋନ ମଧ୍ୟରୁ ୩୫ଟି ଜୋନ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସରଂକ୍ଷିତ ରହିଛି । ଅନୁସୁଚିତ ଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୭ ଟି, ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ  ୨ଟି  , ପଛୁଆବର୍ଗ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୮ଟି  ଓ ଅଣସରଂକ୍ଷିତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୧୮ ଟି ଜୋନ ପାଇଁ ସରଂକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଜୋନ ନଂ ୧ , ୬, ୧୬, ୨୩, ୨୭, ୩୬, ୩୯ , ୪୧ , ୪୩ , ୪୪ , ୪୬,୪୭,୫୩,୫୫,୫୭, ୫୮,୬୬ ଓ ୬୭ ଜୋନ ମହିଳା ବର୍ଗ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ  ପଛୁଆବର୍ଗ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଜୋନ ନଂ ୨,୮, ୧୦,୧୨ , ୧୯,୨୮,୩୧ ଓ ୩୫ ନଂ  ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି । ଅନୁସୂଚିତଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଜୋନ ନଂ ୪,୨୧,୨୪,୫୦ , ୫୨, ୬୦ ଓ ୬୯ ନଂ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି । ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୯ ଓ ୩୩ ନଂ ଜୋନ ସଂରକ୍ଷିତ । ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ପାଇଁ ଜୋନ ନଂ ୭ , ୧୧ ,୧୩,୧୪,୨୨,୫୬ ଓ ୬୨ ନଂ ସଂରକ୍ଷିତ । ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ପାଇଁ  ୬୩ ଓ ୬୪ ନଂ ଜୋନ ସଂରକ୍ଷିତ । ପଛୁଆବର୍ଗ ପାଇଁ ୩,୫,୧୮,୨୬, ୨୯ , ୩୦ , ୩୨ ଓ ୩୪ ନଂ ଜୋନ ସଂରକ୍ଷିତ  ରହିଥିବା ବେଳେ  ଅଣସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୧୫ , ୧୭ ,୨୦, ୨୫,୩୭,୩୮, ୪୦,୪୨ , ୪୫ ,୪୮ ,୪୯, ୫୧, ୫୪, ୫୯, ୬୧ ,୬୫ ଓ ୬୮ ନଂ ଜୋନ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଥିବା ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ  ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ରଖାଯାଇଛି ।

   Related Posts