Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବଡ଼ ଖବର : ଆମେରିକାରେ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା , ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୪୫ଜଣଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ

16/03/2020 at 1:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକାରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ୨୭୯୪ଜଣ ଲୋକେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି। ପାଖାପାଖି ୫୬ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ସାରିଛି। ତେଣୁ ଆମେରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଜିଠୁ ଏହାର ଟୀକା ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ଶରୀରରେ ଟ୍ରାୟଲ୍ କରିବାକୁ ୭ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାର ଘୋଷଣା ନିଜେ ଆମେରିକା ସରକାର କରିଛନ୍ତି। ଟୀକାର ଟାୟଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ଭାବେ କରାଯାଉଛି। ଯଦି ଏଥିରୁ ସଫଳତା ମିଳେ ତେବେ ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯିବ।

ଆମେରିକାର ଦ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ହେଲ୍ଥ ଏହି ଟ୍ରାୟଲର ଫଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ କରୁଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ହଁ କହିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସିଏଟଲରେ ଥିବା କ୍ୟାନସର ପର୍ମାନେଣ୍ଟ ଓ୍ବାଶିଙ୍ଗଟନ୍ ହେଲ୍ଥ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି।

ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ପଷ୍ବ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ସଠିକ୍ ଭାଇରସକୁ ବଜାରକୁ ଆଣିବାରେ ପାଖାପାଖି ବର୍ଷକରୁ ୧୮ମାସ ଲାଗିଯିବ।

ଏହି ଟୀକାର ଟ୍ରାୟଲ୍ ପାଇଁ ୪୫ଜଣ ଯୁବ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟିଅର୍ସ ବଛା ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଏମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରଥମେ କରୋନାର ଟୀକା ଦିଆଯିବ।

ଏହି ଟୀକାକୁ ଏନଆଇଏଚ୍ ଏବଂ ମାଡର୍ନା ଇଙ୍କ ଏକାଠି ମିଶି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୪୫ଜଣ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମାତ୍ରାରେ ଟୀକା ଦିଆଯିବ। ସବୁଠୁ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଯେ ଏହି ଟୀକାରେ କୌଣସି ଭାଇରସ୍ ନାହିଁ।

ଏହି ଟ୍ରାୟଲର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ଜାଣିବା ଯେ ଏହି ଟୀକାରେ କୌଣସି କୁପ୍ରଭାବ ହେଉଛି କି ନାହିଁ। ଏହାର ଯଦି ପରିଣାମ ସକରାତ୍ମକ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ବିଶ୍ବବ୍ୟାପି ସବୁଠି ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯିବ।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସରେ ୧୬୨,୭୭୪ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି। ୬୪୬୦ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ସାରିଛି। ଚୀନ ପରେ ଇଟାଲୀରେ ସବୁଠୁ ଶୋଚନୀୟ ଅବସ୍ଥା ହୋଇଛି।

   Related Posts