Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିବ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମରଶରୀର, ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||

ଖୁସି ଖବର ! କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ନିକଟତର ହେଲେ ୮ ଟିମ୍ – WHO

12/05/2020 at 4:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୦୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ଗବେଷକ ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି, ୭ ରୁ ୮ ସଂସ୍ଥା ଏମିତି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସହଯୋଗରେ ଏହି କାମକୁ  ଆହୁରି ଗତି ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ମାତ୍ର କେଉଁ ସଂସ୍ଥା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଛନ୍ତି ଏହାର ସୂଚନା  ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଦେଇ ନାହିଁ।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଅଦନୋମ ଘେବ୍ରେୟସସ୍‌ ୟୁଏସ ଇକୋନୋମୀ ଆଣ୍ଡ ସୋସିଆଲ କାଉନସିଲ୍‌ର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଆଲୋଚନାରେ କହିଛନ୍ତି, ଦୁଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଏହା ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲୁ ଯେ, କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ୧୨ ରୁ ୧୮ ମାସର ସମୟ ଲାଗିପାରେ। ମାତ୍ର ଏବେ ଶୀଘ୍ର ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଆବିଷ୍କାର ଲାଗି ଏକ ତ୍ଵରିତ୍ଵ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବେ ୪୦ ଦେଶ, ସଂଗଠନ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା  ଗବେଷଣା, ଉପଚାର ଓ ପରୀକ୍ଷଣ ଲାଗି ୭.୪ ବିଲିୟନ ୟୁରୋ(୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର)ର ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ସନ୍ଧାନ ଲାଗି ୮ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ରାଶି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ଆମକୁ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ବିକାଶକୁ ଗତି ଶୀଳ କରାଇବା ପାଇଁ ଆହୁରି ଅର୍ଥର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଟ୍ରଡୋସ୍ କହିଛନ୍ତି ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସଂପ୍ରତି ୭ ରୁ ୮ ସଂସ୍ଥା ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଆହୁରି ୧୦୦ ସଂସ୍ଥା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

ଆମ ସଂଗଠନ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ହଜାର ହଜାର ଗବେଷକଙ୍କ ସହି ମିଛି କାମ କରୁଛି। ପଶୁ ଉପରେ ପରିକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ଦୈନିକ ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା କରି ଭ୍ୟାକସିନ୍ର ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ୪୦୦ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଏକ ସଂଗଠନ ସାମିଲ।

   Related Posts