Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଆମେରିକା-କାନାଡା ସମେତ ଅନେକ ଧନୀ ଦେଶରେ ୧୨ ବର୍ଷର ପିଲାଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ

4/06/2021 at 11:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୬ : ଭାରତ ସମେତ ଦୁନିଆର ଅନେକ ବଡ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଭାରତରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଯୁବପୀଢୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ତରଙ୍ଗ ପିଲାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ତେବେ ଭାରତରେ ଟିକା ଅଭାବରୁ କେବଳ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ, ତେଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡା ସମେତ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଧନୀ ଦେଶ ୧୨ବର୍ଷ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଦେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନୂତନ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ୧୨ ରୁ ୧୮ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ । ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେବିନ । ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ହେତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବାରମ୍ବାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଏପରିକି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେତୁ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ବି ରଖାଯାଉଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ତୃତୀୟ ଲହରରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିସାରିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଯାଇଛି । ଆମେରିକାର ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୪ ନିୟୁତ ଶିଶୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୟୁନିସେଫର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୨୨୦ ନିୟୁତ ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

   Related Posts