Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||

୫୦୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ସଙ୍କେତ : ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କହିଥିଲେ ଓ କ’ଣ କହିଥିଲେ…

26/03/2020 at 6:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୬/୩: ଏବେ ଭୟଙ୍କର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ବ ଥରହର। ମହାମାରୀ ରୂପ ନେଇଥିବା ଏହି ରୋଗ ଔଷଧ ବାହାରି ପାରି ନାହିଁ। ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡାକ୍ତର, ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ବୈଜ୍ଞାନୀକ ଏବଂ ଧନୀ, ଗରିବ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମସ୍ତେ କରୋନା ତଥା କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଆତଙ୍କିତ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ ସଂପର୍କରେ ଏକ ଚମଦାର ତଥ୍ୟ ଆସିଛି। ୫୦୦ ବର୍ଷ ତଳୁ ଏହି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ନେଇ ଜାଣିଥିଲେ ଭବିଷ୍ୟତ ବ୍ୟକ୍ତି। ସେପରି ଜଣେ ହେଲେ ଫ୍ରାନ୍ସର ମହାନ୍ ଜ୍ୟୋତିଷ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟବକ୍ତା ନାଷ୍ଟ୍ରେଡମ୍ସ। ସେ ୫୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ ଯେ, ୨୦୨୦ମସିହାରେ ଏକ ମହାମାରୀ ବିଶ୍ବକୁ ଗ୍ରାସ କରିବ। ସେ ଏହି ରୋଗର ନାଁ କହିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ତାହାକୁ କରୋନା ସହ ଯୋଡ଼ୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକର ନାଁ ‘ଲେସ୍ ପ୍ରଫେସିସ୍’। ସେ ୨୦୨୦ମସିହାକୁ ଧ୍ବଂସ ବର୍ଷ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡିନ୍ କୁଣ୍ଟଜ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପୁସ୍ତକରେ ଏ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଥିବା ଏକ ସହରରୁ ଏକ ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବ। ଚୀନ୍‌ର ଉହାନ ଏକ ନଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ। ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଉହାନ-୪୦୦ ନାମକ ଏକ ଭାଇରସର ନାଁ ଦିଆଯାଇଛି। ସମ୍ଭବତଃ ଏହା ସେହି ଭାଇରସ ଯାହାକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ କରୋନା ନାଁରେ ଜାଣି ପାରିଛି।

ନାଷ୍ଟ୍ରେଡମ୍ସଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ୨୦୨୦କୁ ଧ୍ବଂସର ବର୍ଷ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନାଷ୍ଟ୍ରେଡମ୍ସଙ୍କ ଅନେକ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ସତ ହୋଇ ସାରିଛି। ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ବକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।

   Related Posts