Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଆବଶ୍ୟକତାରୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବି ହୋଇପାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା

14/05/2021 at 11:07 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୫: ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରତିଦିନ ୨ ରୁ ୩ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍, ବିଶେଷକରି କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ, ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପାଣି ପିଇ ନିଜକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ପାଣି ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଭୁଲ ବୁଝାମଣା ରହିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାଣି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଶେଷ କଥା…

What's in Your Drinking Water? | NRDC

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କର ତୃଷା ଅନୁସାରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍, ତୃଷାର୍ତ୍ତ ବିନା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।

କ୍ଷୀର, କମଳା ରସ, ଏବଂ ଓଆରଏସ୍ ତୁଳନାରେ ସାଧା ପାଣିର ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ଅଟେ । ବାସ୍ତବରେ, ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପାଣି କିମ୍ବା ତରଳ ପଦାର୍ଥ ପିଇବା ପରେ ଏହା ଶରୀରରେ କେତେ ସମୟ ରହିଥାଏ । ଯଦି ପାଣି ପିଇବାର ୧ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ପରିସ୍ରା ନିର୍ଗତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାଣି ରହୁନାହିଁ । ନୂତନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସାଧା ପାଣି ଶରୀରରେ ରହେ ନାହିଁ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ବାହାରକୁ ବାହାରିଯାଏ । ତେଣୁ ସାଧା ପାଣି ବଦଳରେ ନଡ଼ିଆ ପାଣି, ଲେମ୍ବୁ ପାଣି, ଜୁସ୍ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଅଧିକ ପିଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଅଧିକ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀରେ ଫୁଲା ହୋଇପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଶୋଷ ନକରି ପାଣି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଥାଏ, ନିଦ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ହାଇପୋଟେରୋମିଆ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଯେଉଁଥିରେ ଶରୀରରେ ଥିବା ଲୁଣ ସ୍ତର କମିଯାଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ପ୍ରଦାହ ହୋଇଯାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ପାଣି ରକ୍ତଚାପ ବଢାଇ ଥାଏ, ହୃତପିଣ୍ଡ ଠିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ ନାହିଁ ।

   Related Posts