Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ଉହାନ ଲ୍ୟାବରୁ ଲିକ୍ ହୋଇଛି କରୋନା ଭୂତାଣୁ : ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି ପରେ ଖୋଲୁଛି ଚୀନର ଅସଲ ମୁଖା

6/06/2021 at 10:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬/୬ : କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉତ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଚୀନ୍ ଉପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଟାର୍ଗେଟ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦମ୍ପତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଇନାର ଉହାନ ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଲିକ୍ ହୋଇଛି । ପୁଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦମ୍ପତ୍ତି ଡକ୍ଟର ରାହୁଲ ବାହୁଲିକର ଏବଂ ଡକ୍ଟର ମୋନାଲି ରାହଲକର ଦୁନିଆର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସହ ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ସାମ୍ବାଦିକ, ଗୁପ୍ତଚର କିମ୍ବା ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିର ଲୋକ ନୁହଁନ୍ତି । ସେମାନେ ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତି, ଯାହାର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୁକ୍ତ ଉତ୍ସ । ଏହି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗୋଷ୍ଠୀର ନାମ DRASTIC (ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ରାଡିକାଲ୍ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସନ୍ଧାନ ଦଳ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ COVID-19) ରଖିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଚାଇନାର ମାଛ ବଜାରରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଉହାନର ଲ୍ୟାବରୁ ଆସିଛି । ତାଙ୍କ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଲୋକମାନେ ଚାଇନାର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ଅନୁବାଦ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାର ସ୍ତରରେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଚାଇନାର ଏକାଡେମିକ୍ କାଗଜପତ୍ର ଏବଂ ଗୁପ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ୨୦୧୨ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ୬ ଜଣ ଖଣି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୟାନାନର ମୋଜିଆଙ୍ଗକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ଖଣି ଖନନ କରିଥିଲେ । ସେହି ଶ୍ରମିକମାନେ ସେଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୩ ମସିହାରେ, ଉହାନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଶି ଜେଙ୍ଗଲି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ଖଣି ଖନନରୁ ସେମାନଙ୍କ ଲ୍ୟାବକୁ ନମୁନା ଆଣିଥିଲେ ।

ସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁମ୍ଫାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଫଙ୍ଗସ ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହାର ବିପରୀତରେ, ଡ୍ରାଷ୍ଟିକ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସି ଏକ ଅଜ୍ଞାତ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଆରଏସବିଟିକେଓଭି/ 4491 ନା ଦେଇଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉହାନ ଭାଇରୋଲୋଜି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ୨୦୧୫-୧୭ କାଗଜରେ ଏହା ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ହିଁ ଜୀବାଣୁକୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିଲା । ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଏକ ଲ୍ୟାବ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ କୋଭିଡ-19ର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts