Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

କରୋନାରେ ଏଯାଏଁ ଗଲାଣି ୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ, ଗତ ତିନି ମାସର ଆକଳନ ଭୟାନକ

2/10/2021 at 11:12 AM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ ୦୨/୧୦: ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଯାଏଁ ସଂଖ୍ୟା ୭୦୦,୦୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥିସହ, ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଡେଲଟା ପ୍ରଜାତି ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଡେଲ୍‌ଟା ପ୍ରଜାତି ବିସ୍ତାର ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬ ରୁ ୭ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସାଢେ ତିନି ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ୭୦ ମିଲିୟନ ଯୋଗ୍ୟ ଆମେରିକୀୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ ୯୩,୦୦୦ ତୁଳନାରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୭୫,୦୦୦ ରହିଛି ।

ସଂକ୍ରମଣର ନୂଆ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଅଧିକ ଲୋକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି ଓ ଟିକା ନେଉଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ମର୍କ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ବଟିକା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ କମାଇଦେଇଛି ।

ଯଦି ଏହା ଡ୍ରଗ୍ ରେଗୁଲେଟରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରେ, ତେବେ ଏହା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ଔଷଧ ହେବ । ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଆନ୍ଥୋନୀ ଫାଉସି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ନକରିବାର କାରଣ ଭାବରେ କେତେକ ଉତ୍ସାହଜନକ ଧାରା ଦେଖିପାରନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏକ ଖୁସି ଖବର ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବାହାନା ନୁହେଁ। ‘

   Related Posts