Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ଉକୁଣୀ ଔଷଧରେ କରୋନାକୁ ଦେଇହେବ ବ୍ରେକ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗବେଷକଙ୍କ ଦାବି

5/04/2020 at 7:53 PM

ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ ୦୫।୦୪: ସାରାବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସାରାବିଶ୍ୱରେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୬ହଜାର ପାର ହୋଇସାରିଲାଣି । ତେବେ ସାରାବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଡାକ୍ତର , ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୋନା ଭଳି ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିସାରିଲେଣି । କିନ୍ତୁ ଏହି ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଏମିତିକି କେହି କେହି କହୁଛନ୍ତି କରୋନା ପାଇଁ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ୧ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ । ତେବେ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ସାରାବିଶ୍ୱ ଲାଗିପଡିଥିବା ବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଏକ ଖବର ଆସିଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମୋନାସ ୟୁନିଭରସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଉକୁଣୀମରା ଔଷଧରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିପାତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଉକୁଣୀ ମାରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଆଇଭରମେକଟିନର ଉପଯୋଗ କରି ସେମାନେ ଲାବ୍‌ ଭିତରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିପାତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଔଷଧର ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍‌ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସବୁ କରୋନା ଭାଇରସ କୋଷିକା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ କରୋନା ଭାଇରସ କୋଷିକାରୁ ଆରଏନଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବାହାରି ଯାଉଥିଲା । ଫଳରେ ଭାଇରସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯାଉଥିଲା । ଏମିତିକି ଏହି ଔଷଧ ଉପଯୋଗ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ବି କରୋନା ଭାଇରସ କୋଷିକା ସଂଖ୍ୟାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ମଣିଷ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆଉ ମାସେ ସମୟ ଲାଗିବ । ଗବେଷକମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କି ପୂର୍ବରୁ ଜିକା ଭାଇରସ, ଫ୍ଲୁ ଏବଂ ଏଚଆଇଭିର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ବି ଏହି ଉକୁଣୀମରା ଔଷଧକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts