Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ନଷ୍ଟ ହେଲା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ! ପରୀକ୍ଷଣର ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା

19/04/2020 at 3:52 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୯।୪: ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ହୋଇଥିବା ଏକ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ଏହା ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫଳାଫଳ । ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ପରୀକ୍ଷଣର ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ଆସିବାକୁ ବାକି ଅଛି । ୟାହୁ ନ୍ୟୁଜ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିବରଣୀ ପାଇଛି ଯାହା ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ କମିପାରେ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ତଥାପି, ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ । ଆମେରିକାର ଗୃହ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଆର୍ଦ୍ରତା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଅଧିକ ସମୟ ରହିନଥାଏ ।

ପରୀକ୍ଷଣର ଏକ ବିବରଣୀରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ଦିବାଲୋକରେ ବାହ୍ୟ ବସ୍ତୁର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଦେଖାଗଲା । ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ଭାଇରସ୍ ଶୀଘ୍ର ଲୋପ ପାଇଗଲେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଆର୍ଦ୍ରତା କମ୍ ଥାଏ, ସେଠାରେ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା କମାଇବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ସତର୍କତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ଆମେରିକାର ଗୃହ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର ଡେଲି ମେଲକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଭାଗ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଉପରେ କାମ କରୁଛି । ତେବେ ବିଭାଗର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଏହାସହ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଫ୍ରାନ୍ସର ଆକ୍ସ-ମାର୍ସେଲ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୬୦ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରାରେ ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ କିଛି ପରିମାଣରେ କମ୍ ହୋଇଯାଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

   Related Posts