Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ୟୁରୋପରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ: ୭ ଦିନରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ମାମଲା, ଟିକାକରଣ ସ୍ଥଳରେ ସର୍ବାଧିକ

13/11/2021 at 11:16 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୧୧: କରୋନାର ନୂଆ ହଟସ୍ପଟ ୟୁରୋପ । ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୟୁରୋପରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ । କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୟୁରୋପରେ ଏଗୁଡିକ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ, କୋଭିଡ -19 ହେତୁ ୨୭,୦୦୦ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେଣି ।

ସାରା ଦୁନିଆରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ଅଧିକ । ଖାସ୍ କଥା ଏହିକି ପୂର୍ବ ୟୁରୋପ ଦେଶରେ ମାମଲା ଲଗାତାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ସେହିପରି ପୂର୍ବ ୟୁରୋପର ସେହି ଦେଶରେ ସଂଖ୍ୟା ଏମିତି ବଢିଛି, ଯେଉଁଠି ଭାକିସେନନ ମାତ୍ରା କମ୍ ଥିଲା । ସେହିପରି ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପ ଏହି ଦେଶରେ ପୁଣିଥରେ କରୋନାର ହଟସ୍ପଟ ଯେଉଁଠି ସର୍ବାଧିକ ଟିକାକରଣ ସରିଛି ।

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ୟୁରୋପ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ବିଶ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଏହାର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବୈଠକରେ କହିଛି ଯେ ବିଶେଷ କରି ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନାର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଯଥାର୍ଥତା ନାହିଁ । ପିଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି । ସେପଟେ WHO କହିଛି ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଅଧିକ ବିପଦ ବର୍ଗର ବ୍ୟକ୍ତି ଟିକା ର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି ।

୫୦୦ ନିୟୁତ କୋଭ୍ୟାକ୍ସ ଟିକା ୧୪୪ ଟି ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆମେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ ଯେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୪୦% ଟିକାକରଣ କରିବାକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଜନସଂଖ୍ୟା ଟିକାକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୫୫ କୋଟି ଟିକା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । WHO ର ଏହି ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବୈଠକରେ ଆଉ ଏକ କଥା କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ୨୨ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପିଲା ମିଳିମିଳା ଟିକା ପାଇପାରିନଥିଲେ ।

ଯାହା ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଥିଲା । କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ୨୩ ଟି ଦେଶରେ ୨୪ ଟି ମିଳିମିଳା ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁନିଆରେ ୯ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ପିଲା ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି । ମୋଟ ଉପରେ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କରୋନା ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି । …

   Related Posts