Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ସପ୍ତାହରେ ୧୮ ଲକ୍ଷ ମାମଲା, ୨୪ ହଜାର ମୃତ୍ୟୁ: ବର୍ଷକ ପରେ ଲେଉଟିଛି ମହାମାରୀ, ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ

6/11/2021 at 9:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୧୧: ୟୁରୋପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ସୁଦ୍ଧା ୟୁରୋପରେ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଏହିପରି ଭାବରେ, ୟୁରୋପ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ପୁନର୍ବାର କରୋନାର ହଟସ୍ପଟରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢୁଛି।
୫୩ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିଛି :
ୟୁରୋପରେ WHOର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହାନ୍ସ କ୍ଲୁଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁନିଅନର ୫୩ଟି ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଗୁରୁତର ବିଷୟ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହେ ତେବେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୫୩ ଟି ଦେଶରେ କରୋନା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି ।
ସପ୍ତାହକରେ ୧୮ ଲକ୍ଷ ମାମଲା :
କ୍ଲୁଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ୟୁରୋପରେ ୧.୮ମିଲିୟନ କରୋନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏହା ୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥିସହିତ, ଏହି ସପ୍ତାହରେ କରୋନା ଠାରୁ ୨୪ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ଏହା ୧୨ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ୟୁରୋପରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୟୁରୋପରେ, ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୯୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହେଉଛି ।
ଜର୍ମାନୀର ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ :
ଗୁରୁବାର ଦିନ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଜର୍ମାନୀ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା । ଗୁରୁବାର ଦିନ, ଜର୍ମାନୀରେ ୩୩,୯୪୯ ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୩୭ ହଜାର ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ନୂତନ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଗତ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ଜର୍ମାନୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନ୍ସ ସ୍ପାହନ୍ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ହୋଇନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି । ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଟିକା ଉଭୟ ଡୋଜ ନେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ନଚେତ୍ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।
ଗ୍ରୀସରେ କଡାକଡି କଟକଣା:
ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ନ ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରୀକ୍ ସରକାର ନିଷେଧାଦେଶ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଜନସେବା, ବ୍ୟାଙ୍କ, ଦୋକାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର COVID-19 ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ସହିତ ସରକାର ଅନୁପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।
ତୃତୀୟ ଲହର ଆଗମନର କାରଣ:
ନୂଆ ଲହର ଆସିବାର ତିନୋଟି କାରଣ ଅଛି ବୋଲି କ୍ଲୁଗ୍ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି ଯାହାକି ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ ।

କଟକଣା କୋହଳ: ସରକାର କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ କଟକଣାକୁ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବେପରୁଆ ଭାବରେ ରାସ୍ତାରେ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସରକାର ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିପାରିନଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ, ୟୁରୋପରେ କରୋନା ରୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।
କମ୍ ଟିକାକରଣ: ୟୁରୋପରେ ଟିକାକରଣ ହାର ମନ୍ଥର ଅଟେ । ସାଧାରଣତ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଏ ଯେ କମ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ ଥିବା ଦେଶରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ହାର ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଦେଶରେ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।
କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ଏବଂ କମ୍ ଟିକାକରଣ ହାର ଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି । ଏହି ବିଷୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

   Related Posts