Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୪୫୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିରେ ଲାଗୁନି ରୋକ୍‌
  • ||
  • କମ୍ବିଂ ବେଳେ ଏସ୍‌ଓଜି ଯବାନ-ମାଓବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ମାଓବାଦୀ ମୃତ !
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଡାକ ଘରେ ଚାଲିଥିଲା ଭୋଜି ଭାତର ଆୟୋଜନ, ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ତଣ୍ଡ ଗଣିଲେ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ପୋଖରୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଖସିଗଲା ଗୋଡ, ଚାଲିଗଲା ନାବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବେଆଇନ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ, ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ଦାବିରେ ୨ଟି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୈନିକ ଲକ୍ଷେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର – ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଡିଶାର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି କରୋନାର ଟ୍ରିପଲ ମ୍ୟୁଣ୍ଟାଣ୍ଟ – ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଅଥବା ବାତିଲ୍ ଦାବିରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||

ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ P1 ଚିହ୍ନଟ: ଭାରତରେ ୩୩% ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍

3/03/2021 at 1:30 PM

 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୩:  କରୋନାର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ନିକଟରେ ବ୍ରାଜିଲରେ କରୋନାର ଦୁଇଟି ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯାହା ଏବେ ବ୍ରିଟେନରେ ଦେଖା ଦେଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରାୟ ୬ ଜଣ ଲୋକ ଏହି ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଆଉ ୩ ଜଣ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର କରୋନାର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ।

PunjabKesari

ଏହି ଦୁଇଟି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନର ନାମ P1 ଏବଂ P2 ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରୁ P1 ପ୍ରଥମେ ଜାପାନରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ​​। ଜାନୁଆରୀ ପରେ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନର ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛି ଲୋକ P1 ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ବଢାଇଛି ।  ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ B118 ପରି ସଂକ୍ରମକ ଅଟେ ।

PunjabKesari

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, P1 ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରେ ୧୭ ପ୍ରକାରର ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ଯାହା ୩ ଟି ଜେନେଟିକ୍ ମାଟେରିଆଲକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ  P1ର ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍  K417T, E484K ଏବଂ N501Y ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଉପରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ କାମ କରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଆଣ୍ଟିବଡିରୁ ବଞ୍ଚିବା ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ । P1 ର E484K ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ ସବୁଠାରୁ ବିପଦଜନକ କାରଣ କେଣ୍ଟ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ପରିଣତ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ପାଇରିପାରିବ ।

PunjabKesari

ଏହି ସମୟରେ, ଭାରତରେ କରୋନାର ଏକ ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ୍ N440K ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, N440K ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ୍ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଇମ୍ୟୁନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଅସୁସ୍ଥ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି ୨ ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ତେଣୁ ଏହାକୁ ସବୁଠାରୁ ବିପଦଜନକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କରୋନା ର N440K ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ୍ ୩୩% ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ଏଥି ସହିତ, ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୧୮୦ ଲୋକ ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts