Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ସମୀକରଣକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି କରୋନା : ବଜେଟରେ ବଡ ଯୋଜନାକୁ ଲାଗିପାରେ ଝଟକା

17/05/2021 at 1:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୫ : ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଥିଲେ ଯେ ଗତ ୧୦୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବଜେଟ୍ ହେବ। ଏଥିରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି । ଘରୋଇ କରଣର ଗତି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଏବଂ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । ବଜେଟରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେହି ସମୟରେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଓ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅର୍ଥନୀତି ପୁଣି ଥରେ ଫେରି ଆସିଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ କରୋନାର ୨ୟ ଲହର ଏବେ ସମସ୍ତ ସମୀକରଣ ଖରାପ କରିବାକୁ ଲାଗିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଋଣ ଭାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଫଳରେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ନିବେଶକମାନେ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ନିବେଶ ଗ୍ରେଡ୍ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ ।

ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ମୁଡିଜ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ । ଏଜେନ୍ସି ଏହାର ଜିଡିପି ଆକଳନକୁ ୧୩.୭ ରୁ ୯.୩ କୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ବଜେଟରେ ଘରୋଇକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହେଲା ପରି ମନେହେଉନି । ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ନିଗମର ଘରୋଇକରଣ ସମୟ ସୀମା ୨୦୨୨ରେ ତିନିମାସ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

କରୋନା କାରଣରୁ ବିଡରମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଯାଞ୍ଚ ହେତୁ ବିପିସିଏଲର ଘରୋଇକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି । ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହରେ ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ । ଏହା ୧୫ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ଜିଡିପିର ୬.୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ।

   Related Posts