Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ଚୀନ ଗବେଷକଙ୍କ ପାଗଳାମୀରୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛି କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭାଇରସ, ଋଷ ଜୈବ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଓ ଯୁକ୍ତି ନେଇ ଆଲୋଡନ

25/04/2020 at 6:20 PM

ମସ୍କୋ, ୨୫|୦୪:   ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭାଇରସ ଚୀନ ବୁହାନ ସହରରେ ଏକ ଲ୍ୟାବର ପାଗଳାମୀର ପରିଣାମ ବୋଲି ଋଷର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରଫେସର ପିଟର୍ ଚୁମକୋବ୍ ଏହା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ମସ୍କୋର ଏକ ଖବର କାଗଜ କୋମସଲମୋଲେଟସ୍ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଜୈବ ବିଜ୍ଞାନୀ ଚୁମକୋବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୁହାନରେ ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଭାଇରସର କ୍ଷମତା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଭୁଲ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ଏହି ଘାତକ ଭାଇରସକୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ ଲ୍ୟାବରେ ବୈଜ୍ଞନିକମାନେ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ଭାଇରସକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ଲାଗିପଡିଥିଲେ । ସେମାନେ ଏପରି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଭାଇରସ ନୁହେଁ ଏହା କେଉଁ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ତାହା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିଲେ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଗଳଙ୍କ ଭଳି ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଭାଇରସକୁ ଜିନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ ଯାହା ମାନବ ଶରୀରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିଥିଲା । । ଭାଇରସ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ କିଛି ପଦାର୍ଥକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ଏସବୁକୁ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରାଯାଉଛି । ଏବେ କରୋନା ଭାଇରସ କେଉଁଠୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାହାଣୀ ଧିରେଧିରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା ତାଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରିଛି । ଏହାର ଯାଂଚ କରାଯାଇ ଭାଇରସ ଜେନୋମ୍ ରେଗୁଲେଟ୍ ପାଇଁ ନୂଆ ଆଇନ୍ ଆସିବା ଦରକାର । ଏବେଠୁ କାହାକୁ ଦାୟୀ କରିବା ଅନୁଚିତ ।

ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଚୀନକୁ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏପରିକି ଅନେକ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଚୀନ ଲ୍ୟାବରୁ ଏହା ବ୍ୟାପିଥିବା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

   Related Posts