Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଉହାନ ନୁହେଁ ଇଟାଲୀରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପିଥିଲା କରୋନା ଭାଇରସ୍, ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲେ ଚୀନ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ

20/11/2020 at 9:00 AM

ବେଜିଂ ୨୦।୧୧: ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ ର ଉହାନ ସହରରେ ବ୍ୟାପିବା ପୂରର୍ବରୁ ଇଟାଲିରେ ବ୍ୟାପିସାରିଥିଲା । କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଉତ୍ସକୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଯେ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ପ୍ରଥମେ ଉହାନ ସହରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା କଥା ମିଥ୍ୟା । ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା ଝାଓ ଲେଲିଆନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଉତ୍ସ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଏକ ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନ । ଏହା ସମ୍ଭବତଃ ଅନେକ ଦେଶରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍ ପ୍ରବକ୍ତାଙ୍କୁ ଏଭଳି ଦାବିକୁ କରୋନା ଅଧ୍ୟୟନ ସହ ଜଡିତ ଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟକ୍ଷନତେ ସାମିଲ ଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗିଓବନ୍ନି ଅପୋଲୋନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚୀନ୍ ରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଖାରଜ କରିନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଯେ, ଚୀନ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବା କଥା ଘୋଷଣା କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଏହା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ, ସେଠାରେ କେବେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିଥିଲା ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲୁଚାଛପାରେ ଚୀନ୍ ରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିବାର ବହୁ ଆଗରୁ ଏହା ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହା ଉତ୍ତର ଇଟାଲୀରେ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ ର ଉତ୍ତର ଇଟାଲୀ ସହ ବହୁ ଘନିଷ୍ଠ ସଂପର୍କ ରହିଛି । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହୋଇନାହିଁ ଯେଉଁଠି ଚୀନ୍ ପ୍ରବକ୍ତା ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିବାର ପ୍ରୟାସ କରିନାହାନ୍ତି ।

   Related Posts