Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କାର୍‌-ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଉପରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୧୩ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ସାଟେଲାଇଟ୍ ଇମେଜରୁ ଧରାପଡିଛି ଚୀନର ମିଛ : ଅଗଷ୍ଟରୁ ବୁହାନରେ ବ୍ୟାପିଛି କରୋନା !

9/06/2020 at 5:27 PM

ଚୀନ ୱାହନ୍‌ରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ହିଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବ୍ୟାପିଛି । ହେଲ୍ ଚୀନ୍‌ ବିଶ୍ବକୁୁ ଏନେଇ ଏହାର ଠିକ୍‌ ୪ ମାସ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ରେ ଅନେଇ ଅବଗତ କରାଇଛି । ସେତେବେଳକୁ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବ୍ୟାପୀ ସାରିଥିବା ହାଭାର୍ଡର ଜଣେ ଡାକ୍ତର ରିସର୍ଚ୍ଚ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଚୀନ୍‌ର ମିଛ ଧରାପଡି ଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଭିଓ- ଯେତେ ଲୁଚାଇଲେ ବି ଲୁଚୁନି, ଯେତେ ଫାଙ୍କିଲେ ବି ଧରାପଡ଼ିଯାଉଛି।  ଧରାପଡିଛି ଚୀନ୍‌ର ମିଛ । ଚୀନରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟରୁ ପାଦ ଥାପିଲାଣି । ହେଲେ ଚୀନ୍‌ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ଭାଇରସ୍ ସଂପର୍କରେ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ଜଣାଇଛି । ଅକ୍ଟୋବର ମାସରୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ କିପରି ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ପାର୍କିଂରେ ଗାଡି ସଂଖ୍ୟା ବଢିଛି ଏବେ କମିଛି ତାହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ସାଟେଲାଇଟ୍ ଇମେଜ୍‌କୁ ନେଇ ହାଭାର୍ଡର ଡକ୍ଟର ଜନ୍‌ ବ୍ରାଉନଷ୍ଟିନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍‌ରେ ଉହନ ସହରରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଅଗଷ୍ଟର ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କାରଣ ସେଟ୍‌ଲାଇଟ୍ ଇମେଜ୍‌ ଦର୍ଶାଉଛି ଉହାନ୍‌ ସହରରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୋକ ଆଡମିଟ୍ ହୋଇଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ ଯେତିକି ଗାଡି ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବା କଥା ତାହାଠାରୁ ୬୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଗାଡି ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ଛିଡା ହୋଇଛି ।

ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କଫ, ନିମୋନିଆ, ଡାଇରିଆ ଭଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରିସର୍ଚ୍ଚରେ କୁହାଯାଇଛି । ଏପରିକି ଏହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଚାଇନିଜ୍‌ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ବାଇଡୁକୁ ନିମୋନିଆ , ଡାଇରିଆ ଭଳି ରୋଗର କାରଣ, ନିଦାନ, ନିରାକରଣ ନେଇ ଅଧିକ ସର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ହିଁ ଉହାନ୍‌ ସହରରେ ଦସ୍ତକ ଦେଇସାରିଥିଲା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଭାଇରସ୍‌ । ହେଲେ ଚୀନ୍‌ ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମନଗଢା ବୋଲି କହିବା ସହ ଏଭଳି ତଥ୍ୟକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ଭାଇରସ୍‌ ସଂପର୍କରେ ନଭେମ୍ବରରେ ଜଣାପଡିଛି । ଆଉ ଏସଂପର୍କରେ ସେହି ନଭେମ୍ବରରେ ହିଁ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କୁ ଅବଗତ  କରାଯାଇଛି । କେବଳ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଫଟୋକୁ ଦେଖାଇ ଏଭଳି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଡାଟା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ଡକ୍ତର ବ୍ରାଉନଷ୍ଟିନ୍ଙ୍କ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଯଦି ସଠିକ୍‌ ହୋଇତାଏ ତେବେ ଉହାନ ସହରର ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଜଣାତରେ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଗସ୍ତ କରିଥିବେ ନିଶ୍ଚିତ ।

ଏହା ଦ୍ବାରା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବିଶ୍ବସାରା ବ୍ୟାପିଥିବା ଅନୁମାନ କରିହେଉଛି । ସେପଟେ ୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଚୀନ ଡବ୍ଲୁଏଚଓକୁ ଅବଗତ କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ  ଏକ ଅଜଣା ନିମୋନିଆ ମାମଲା ନେଇ ଅବତ କରିଥିଲା। ଏହାର ୯ ଦିନ ପରେ ଚୀନ୍‌ ନୋଭେଲ୍‌ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିବା ଜଣାଇଥିଲା।  ଯାହାର ନାମ ପରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା ସାରସ୍‌ କୋଭ-୨ ବା କୋଭିଡ୍‌ -୧୯ । ଉହାନ୍ ସହ ଅନ୍ୟ ସହରକୁ ଚୀନ୍ ୨୩ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ କରିଥିଲା । ସେପଟେ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୮୨ ଟି କନଫର୍ମ କୋଭିଡ୍‌ -୧୯ ମାମଲା ଜଣାପଡିବା ପରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକାଳୀନ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଭାବେ ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ରେ ଘୋଷାଣା କରିଥିଲା ।ଯାହାକି ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କରୋନା ବାବଦରେ ସତର୍କ କରାଯାଇନଥିବା ସନ୍ଦେହ ଦୃଢ଼ୀଭୂତ ହେଉଛି

   Related Posts