Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ପୁଣି ଚୀନରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଲା କରୋନା: ପ୍ରତିଦିନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ କେସ୍, ସେକେଣ୍ଡ୍ ଓ୍ୱେଭ୍ ଆଶଙ୍କା

13/04/2020 at 11:05 AM

ବେଜିଂ, ୧୩|୦୪:  ଚୀନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର କେନ୍ଦ୍ର ବୁହାନାରୁ ଲକଡାଉନ୍ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଗତ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ରବିବାର ଦିନ ଏଠାରେ ୧୦୮ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଯାହା ଗତ ୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ । ଏହାକୁ ଦେଖି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସେକେଣ୍ଡ୍ ଓ୍ୱେଭ୍ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ।

ଶେଷଧର ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ତାରିଖରେ ଚୀନରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୦୦ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ଦିନ ୯୯ଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା ।  ସେହିପରି ପ୍ରତିଦିନ ୮୦ରୁ ୧୦୦ ନୂଆ ମାମଲା ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି । ସରକାର ସେକେଣ୍ଡ ଓ୍ୱେଭ୍ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି । ଦେଶର ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ସ୍ଥିତ ହେଲାଝିଆଙ୍ଗରେ ୫୬ଟି ମାମଲା ଆସିବା ପରେ ଏଠାରୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖାଯାଉଛି ।

ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆୟୋଗଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବିଦେଶରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୩୭୮ ଥିବା ବେଳେ ବିନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୬୪ ରହିଛି । ସେହିପରି ୧୦ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ରବିବାର ଆସିଥିବା ୧୦୮ଟି ମାମଲାରୁ ୯୮ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ବିଦେଶରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ହୁବେଇ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଏବେ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୨,୧୬୦ ହୋଇଯାଇଛି ।

ତେବେ ବିନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ସଂକ୍ରମିତ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହେଉଛି । ଏମାନଙ୍କଠାରେ ଦ୍ୱର, ଥମ୍ଡଡା, କାଶ କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ଆଦି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯାଂଚ ପରେ ଏମାନଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସୁଛି ।

   Related Posts