Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||
  • ଓଏସଏପି ଯବାନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • କ୍ଲାସରୁମ୍ ଭିତରକୁ ପଶିଆସିଲା ବାଘ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କଲା ଘାଇଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୫୯୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମାର୍ଗଶିର ଗୁରୁବାରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ହୁଣ୍ଡି ଓ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ବେଳେ କେଉଁ ସରକାର ଥିଲା ? ସିବିଏସଇର ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଜୋର
  • ||

ଇତିହାସ କହୁଛି ଚୀନ ହିଁ ଭାଇରସ ଜନକ, ସାର୍ସ ପରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଚୀନା ଲ୍ୟାବରୁ ସୃଷ୍ଟି, ପ୍ରମାଣ ଥିବା ଦାବି କଲେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ

4/05/2020 at 3:35 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୦୪|୦୫ : ଚୀନର ଉହାନ ଲ୍ୟାବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ଏନେଇ ଆମେରିକା ପାଖରେ ଅନେକ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି । ଚୀନ ସରକାର ସତ ଘୋଡାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି  ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆମେରିକୀୟ ସଚିବ ମାଇକ୍ ପାମ୍ପିଓ ।  

ଗତ ସପ୍ତାରେ ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ କରୋନା କେଉଁଠୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ସେନେଇ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲା । ତେବେ ଏହା ମନୁଷ୍ୟକୃତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଅନୁମାନ କରିଥିଲା ।  ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ କେବଳ ଆମେରିକାରେ ୬୭ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ସାରିଲାଣି ।

ତେବେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ୍ ପାମ୍ପିଓ ଚୀନର ଉହାନ ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ରବିବାର ଏବିସିକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଯିବା କଥା ବାସ୍ତବ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ଏହା ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଏହି ମତକୁ ସେ ବିରୋଧ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଚାଇନା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଉହାନ ଲ୍ୟାବରେ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ୨୦୦୨ର ସାର୍ସ ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ଚୀନରୁ ବ୍ୟାପିଥିଲା ।

ପାମ୍ପିଓଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ସେହି ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଚୀନ ଲ୍ୟାବରୁ ଏହି ଭାଇରସ ତିଆରି ହୋଇଥିବାର ପ୍ରମାଣ ଦେଖିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଓ୍ୱାଶିଂଟନର ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସକୁ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts