Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିୟାଣା : ଚଳନ୍ତା କାର ଉପରେ ଓଲଟି ପଡିଲା କଣ୍ଟେନର, ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା, ଷ୍ଟାର୍କ ଆହତ, ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରୁ ପଡିବେ ବାଦ୍ !
  • ||
  • ବରଗଡ : ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ବୋଲେରୋ, ୩ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରୁ ପୁଣି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୪ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୩୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୦୧୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : MDH ମସଲାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଗୋପ : ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ ପଶିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ହାଣିଲେ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମିଳିଲାନି ଜାମିନ୍, ନିଜ ବେକ କାଟିଦେଲେ କଏଦୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର

10/02/2020 at 7:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୦୨ –  ରବିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଚୀନରେ ୯୭ ଜଣ କରୋନାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।  ଚୀନ୍‌ରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯୦୦ ଟପିଛି ।୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଚୀନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଯାହା କୁହାଯାଉଛି ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।ଯାହାକୁ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଟିପ୍‌ ଅଫ ଆଇସବର୍ଗ ବୋଲି ଆଖ୍ୟା ଦେଇଛି । ସେପଟେ ଜାପାନରେ ଯେଉଁ କ୍ରୁଜ୍‌ ସିପ୍‌ରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଅଛନ୍ତି ୫ ଭାରତୀୟ । ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଲାଗି ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ କେବଳ ଚୀନ୍‌ରେ ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ ।ଚୀନ୍‌କୁ ଆଦୌ ଯାଇନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହାକୁ ଟିପ୍‌ ଅଫ୍ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ। ଏହା ଅର୍ଥ ଯାହା କୁହାଯାଉଛି ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ସଂଗୀନ ।

ତେଣୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବି ଏହି ଭାଇରସ ଦେଖାଦେଇପାରେ ବୋଲି ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ସତର୍କ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ରେ ନୋଭେଲ୍‌ ଭାଇରସ୍‌ ଯୋଗୁଁ ୯୦୦ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ଗଲାଣି। ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । କେବଳ ରବିବାର ୯୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

  ଚୀନ୍‌ରେ ସଂକ୍ରମଣ କିଛିଟା କମିଛି ବୋଲି ଯଦିଓ ଚୀନ ସରକାର କହୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହି ଗ୍ରାଫ ଦେଖିଲେ ସ୍ଥିତି ସଙ୍କଟଜନକ ରହିଛି। ଯେତେ ଦିନ ଗଡୁଛି ସେତିକି ମୃତାକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୯ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍‌ରେ ୪୦୯୭୧ ଜଣ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

 ଚୀନ୍‌ ବାହାରେ ୩୫୦ଟି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ କେସ୍ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ ଭିନ୍ନ ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି  ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ୪୩,  ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ୩୨, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ୨୭, ତାଇୱାନରେ ୧୮,  ମାଲେସିୟାରେ ୧୭, ଭିଏତନାମରେ ୧୪, ଆମେରିକାରେ ୧୨, ବ୍ରିଟେନରେ ୮, ୟୁଏଇରେ ୭ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଲାଣି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଭାରତରେ କେରଳରେ ୩ ଜଣ ଅଛନ୍ତି ।

ଭିଓ- ଏ ହେଉଛି ଜାପାନର ଡାଇମଣ୍ଡ ପ୍ରିନ୍‌ସେସ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ ।ୟୋକୋହାମା ବନ୍ଦରରେ ଥିବା ଏହି କ୍ରୁଜ୍‌ ସିପ୍‌ର ଯାତ୍ରୀ ମାନେ ଏବେ ସେଠାରେ ଏକପ୍ରକାରର ବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି ।ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ୧୩୬ ଜଣ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଜାହାଜର କ୍ରିୟୁ ମେମ୍ବରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ।ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବିନୟ କୁମାର ସରକାର ହିନ୍ଦୀରେ ଏକ ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍‌ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି କ୍ରୁଜ୍‌ ସିପ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି

ଚୀନ୍‌ରେ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ସାର୍ସ ରୋଗରେ ୭୭୪ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।ଏବେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ତାକୁ ଟପି ଗଲାଣି । ଚୀନ୍‌ର ହୁବେଇ ରାଜ୍ୟରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଏବେ ଘର ଭିତରେ ବନ୍ଦ ରହିଛନ୍ତି ।

ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀ ସହିତ ମିଳାମିଶା ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା ।କିନ୍ତୁ ସାଂଘାଇର ନାଗରିକ ବ୍ୟାପାର ଉପମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପବନ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଟିଳ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।…

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଚିଠି ଲେଖି ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ।ଏହାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା ସହିତ ଏହା ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ବେଜିଂ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁତ୍ବକୁ ଦର୍ଶାଇଛି ବୋଲି କହିଛି। ସେହିପରି ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍‌କୁ ଲକ୍ଷେ ମାସ୍କ ପଠାଇଛି।

   Related Posts