Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଖର ସେନାର ଲଙ୍କା ବିଜୟ, ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ ୩୮ ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୧୦୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୨ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ପରାଜୟ, ୧-୭ ଗୋଲରେ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ହାଇଦରକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର ବେଳେ ବାଜିଥିଲା ୩ ଗୁଳି କିନ୍ତୁ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଲା ୪ଟି ଗୁଳି, ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେଲା ମୃତ ଦେହ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଲା ସ୍ମାର୍ଟ ପୋଖରୀର ସ୍ମାର୍ଟ ପାଚେରୀ, ନିର୍ମାଣ ସରିବା ପରେ ୭ ଦିନ ବି ଗଲାନି
  • ||
  • ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଟଳିପଡିଲେ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ, ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୮୩୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ୨୯ ଯାଏଁ ଛେଚିବ ବର୍ଷା
  • ||

କୋଭିଡ-୧୯ ଭାଇରସ ପାଇଁ ପାଣି ହେଲା ଶତ୍ରୁ: ସାଧାରଣ ପାଣିରେ ଅତି ବେଶୀରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ତିଷ୍ଠିବ, ଗରମ ପାଣି ଓ କ୍ଲୋରିନ ପାଣିରେ ସାଙ୍ଗେସାଙ୍ଗେ ଖତମ୍, ସମୁଦ୍ର ପାଣିରେ ବି ବଢିପାରୁନି

3/08/2020 at 4:01 PM

ମସ୍କୋ, ୦୩|୦୮: ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଜାରି ରହିଛି । ଭାଇରସର କୌଣସି ଭାକସିନ୍ ବାହାରି ନାହିଁ । ଫଳରେ ଅନେକ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ୍ କରାଯାଇଛି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ଗବେଷକଙ୍କ ହାତରେ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ଲାଗିଛି । କୋଭିଡ-୧୯ ଭାଇରସର ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଗବେଷରମାନେ ଠାବ କରିପାରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ।

ଋଷିଆର ଭେକ୍ଟର ଷ୍ଟେଟ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ସାଇବେରିଆରର ଗଗେଷକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ସାଧାରଣ ଜଳ ଭାଇରସର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିପାରୁଛି । ସ୍ପୁଟନିକ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ଏନେଇ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାଇରସ୍ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ ପାଣିରେ ମରିଯାଉଛନ୍ତି । ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ହିଁ ଭାଇରସମାନେ ମରିଯାଉଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୯୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ଭାଇରସ ମରିଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ଫୁଟାପାଣିରେ ଭାଇରସମାନେ ଶୀଘ୍ର ମରିଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ସମୁଦ୍ର ପାଣିରେ ଭାଇରସମାନେ ସହଜରେ ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ସମୁଦ୍ରରେ ଭାଇରସ କେତେ ସମୟ ଜୀବିତ ରହେ ତାହା କେବଳ ତାପମାତ୍ରା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । କ୍ଲୋରିନ୍ ପାଣିରେ ଭାଇରସକୁ ନିପାତ କରିବାର ଶକ୍ତି ଅଧିକ ରହିଛି ।

ଋଷ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମିଖେଲ୍ ମୁରାସ୍କୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାକସିନର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାକୁ ରେଜିଷ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ପେପର୍ ଓ୍ୱାର୍କ ଜାରି ରହିଛି । ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଭାକସିନକୁ ଲୋକଙ୍କୁଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବ ।ଡାକ୍ତର ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ।

   Related Posts