Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ହୋମ୍‌ଗାର୍ଡଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଏକତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଗଲା ଜୀବନ, ଯୁବତୀଙ୍କ ଗଳା କାଟିଦେଲା ପ୍ରେମିକ, ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମା’ ମୃତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ୩ଦିନ ହେଲା ଜଳୁଛି ଜଙ୍ଗଲ, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗଛ ପୋଡି ପାଉଁଶ, ଭୟରେ ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡି ପଳାଉଛନ୍ତି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପିଳାଶ, ସପ୍ତଶଯ୍ୟା ଓ ମହିମା ଗାଦି ସମେତ ୬ଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀର ହେବ ସଂଯୋଗୀକରଣ
  • ||
  • ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧିବା ମନା ! ମତଦାନ ଦ୍ୱାରା ନିଆଗଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ରାଫେଲ୍ ତିଆରି କରିଥିବା କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ମୃତ, ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହାରିଲେ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ବଢିବ ତାତି, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡିଶାରେ ଅନୁଭୂତ ହେବ ଅସହ୍ୟ ଗରମ
  • ||
  • ଟିକା ନେବା ପରେ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହେଲେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଏସପି
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତକୁ ବଡ ସଫଳତା, ବିକଶିତ ହେଲା ତିନି ପ୍ରକାରର ଟେଷ୍ଟ

28/05/2020 at 5:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୫: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିପକ୍ଷ ଲଢେଇରେ ଭାରତକୁ ବଡ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଦେଶରେ ତିନି ପ୍ରକାରର ଟେଷ୍ଟ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚତୁର୍ଥ ଲାଗି ପୂରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟି ଗୋଟିଏ ଟେଷ୍ଟ ବିକଶିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଚିତ୍ରା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟ୍ ବିକଶିତ କରିଥିବା ଗୁରୁବାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଦେଶରେ ୩୦ଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ତିଆରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ବିଜୟ ରାଘବନ କହିଛନ୍ତି ଏହା ଏକ ରିସ୍କ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଦୁନିଆରେ ସବୁ ଲୋକ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର କଥା କହୁଛନ୍ତି ମାତ୍ର ଏହା ଜଣା ନାହିଁ ଯେ ଦୁନିଆରେ ତିଆରି ଚାଲିଥିବା କାହାର ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରହିବ। ଯଦି ବି ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ହୁଏ ତେବେ ଏଥିରେ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଆମେ ନା ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଉ ନା ଅସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଉ। କୌଣସି ବି ଶେଷ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଦିଆଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ, ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ଗୁଣବତ୍ତା ଓ ସେଫ୍‌ଟୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଲାଗି ୧୦ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସ ଏହା ଯେ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକଶିତ ହେଉ। ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଉପରେ କାମ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆମେ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ୧୦୦ରୁ ଶଧିକ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଉପରେ କାମ କରୁଛୁ।

ବିଜୟ ରାଘବନ କହିଛନ୍ତି, ତିନି ପ୍ରକାରର ପ୍ରୟାସରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ତିଆରି କରୁଛୁ। ଗୋଟିଏ ହେଲା ଆମେ ନିଜେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛୁ। ଦ୍ଵିତୀୟ ବାହାର କମ୍ପାନୀ ସହିତ ମିଶି କାମ କରୁଛୁ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଆମେ ନେତୃତ୍ଵ ନେଉଛୁ ଏବଂ ବାହାର କମ୍ପାନୀ ଆମ ସହିତ କାମ କରୁଛନ୍ତି।  ରାଘବନ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଦୁନିଆରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଅଟେ। ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବର କଥା ଏହା ଯେ, ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ତିନୋଟି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଦିଆଯାଏ, ସେଥିରୁ ଦୁଇଟି ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଭାରତରେ ତିଆରି ହୁଏ।

   Related Posts