Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଦେଶରେ ମେ’ ୨୦ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇଯିବ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ : ଅନୁସନ୍ଧାନ

26/04/2020 at 9:09 AM

ସିଙ୍ଗାପୁର ୨୬।୪: ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଦେଶରେ ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ କେବେ ଶେଷ ହେବ ସେନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦାବି କରାଯାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି । ଡାଟା ସେନ୍ସସ ମାଧ୍ୟମରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭାରତରେ ମେ ୨୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଶେଷ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମେ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି ।

ସିଙ୍ଗାପୁର ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ଡିଜାଇନ୍ (SUTD) ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବିସ୍ତାରର ଗତି ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛି । ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ଉପରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଆଧାରିତ । ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ-ସଂକ୍ରମିତ-ପୁନରୁଦ୍ଧାର (SIR) ଉପରେ ଆଧାରିତ । ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାୟ ସେହି ସମସ୍ତ ଦେଶ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତଥ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଅଛି । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ତଥ୍ୟ ଆଧାରିତ ଗ୍ରାଫ୍ ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ପେନରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ଠିକ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି । ଏହି ଉଭୟ ଦେଶରେ ଏହା ମେ ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଶେଷ ହୋଇପାରେ ।

ସରକାର ଶନିବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହେବାର ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୯.୧ ଦିନ । ସେହିଭଳି ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଶନିବାର ସକାଳ ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ନୂତନ ମାମଲାଗୁଡିକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬% ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଦେଶର ୧୦୦ଟି ମାମଲା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରଠାରୁ ଦୈନିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୩.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ସଂକ୍ରମଣମୁକ୍ତ (ସଂକ୍ରମିତ) ରୋଗୀଙ୍କ ହାର ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ, ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ । ଦେଶରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଉଛି । ଦେଶରେ ୧୧ଟି ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ ।

   Related Posts