Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ଦେଶରେ ମେ’ ୨୦ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇଯିବ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ : ଅନୁସନ୍ଧାନ

26/04/2020 at 9:09 AM

ସିଙ୍ଗାପୁର ୨୬।୪: ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଦେଶରେ ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ କେବେ ଶେଷ ହେବ ସେନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦାବି କରାଯାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି । ଡାଟା ସେନ୍ସସ ମାଧ୍ୟମରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭାରତରେ ମେ ୨୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଶେଷ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମେ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି ।

ସିଙ୍ଗାପୁର ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ଡିଜାଇନ୍ (SUTD) ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବିସ୍ତାରର ଗତି ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛି । ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ଉପରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଆଧାରିତ । ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ-ସଂକ୍ରମିତ-ପୁନରୁଦ୍ଧାର (SIR) ଉପରେ ଆଧାରିତ । ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାୟ ସେହି ସମସ୍ତ ଦେଶ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତଥ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଅଛି । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ତଥ୍ୟ ଆଧାରିତ ଗ୍ରାଫ୍ ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ପେନରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ଠିକ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି । ଏହି ଉଭୟ ଦେଶରେ ଏହା ମେ ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଶେଷ ହୋଇପାରେ ।

ସରକାର ଶନିବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହେବାର ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୯.୧ ଦିନ । ସେହିଭଳି ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଶନିବାର ସକାଳ ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ନୂତନ ମାମଲାଗୁଡିକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬% ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଦେଶର ୧୦୦ଟି ମାମଲା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରଠାରୁ ଦୈନିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୩.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ସଂକ୍ରମଣମୁକ୍ତ (ସଂକ୍ରମିତ) ରୋଗୀଙ୍କ ହାର ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ, ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ । ଦେଶରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଉଛି । ଦେଶରେ ୧୧ଟି ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ ।

   Related Posts