Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

‘ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ ନେଇଥିଲା ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ, ଏହାଠୁ ୧୦ ଗୁଣା ବିପଦଜ୍ଜନକ କରୋନା ଭାଇରସ’- ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ

14/04/2020 at 12:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪|୦୪:  ୨୦୦୯ର ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ତୁଳନାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ୧୦ ଗୁଣା ବିପଦଜ୍ଜନକ । ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁରେ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଜୀବନ ନେଲାଣି । ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି କହିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ।

ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୯ ଲକ୍ଷ ଟପିଛି । ଏହି ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାକସିନ୍ ଦରକାର ବୋଲି ସଂଗଠନ ବା ଡବ୍ଲୁଏଚଓ କହିଛି । ସଂଗଠନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟ୍ରେଡସ୍ ଆଡହେନମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସଙ୍ଗଠନ ଲଗାତାର ଭାବେ ଏହି ମହାମାରୀ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଅନେତ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରୁଛି । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧.୧ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ଆମେରିକାରେ ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ, ବ୍ରିଟେନରେ ୦.୦୩ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କରୋନାର ସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ରହିଛି । ବ୍ରିଟେନରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାରେ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଜୀବନ ହାରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ୬.୪ ପ୍ରତିଶତ । ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁରେ ୨ ଲକ୍ଷ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । କରୋନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି । ୩,୪ ଦିନରେ କିଛି ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମାମଲା ଦ୍ୱିଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମାଗାଜିନ୍ ଦି ଲାନସେନ୍ କହିଥିଲା ଯେ, ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ ୧,୫୧,୭୦୦ରୁ ୫,୭୫,୪୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ଏନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱ ସଂଗଠନର ରିପୋର୍ଟକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇ ନଥିଲା । ୨୦୦୯ରେ ଏହି ରୋଗକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷିତ କରାଯାଇ ଥିଲା । ୨୦୧୦ରେ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts