Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ଆମେରିକାରେ କରୋନାର ତାଣ୍ଡବ: ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ୫୫% ସଂକ୍ରମିତ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ, ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ମଧୁମେହ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ

30/03/2020 at 4:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୩ : କରୋନାକୁ ନେଇ କିଛି ତଥ୍ୟ ଆମେରିକାବାସୀଙ୍କ ଛିଣ୍ଡା ବଢ଼ାଇଛି । ଯେଉଁ ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି, ସେହି ଭୁତାଣୁରେ ଯୁବପିଢ଼ି ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାପରେ ଏହା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ସାଜିଛି | ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କ ବୟସ ୫୫ ବର୍ଷରୁ କମ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀଙ୍କ ବୟସ ୨୦ ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି |

ଆମେରିକାରେ ୧୯ ରୁ ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୪୭ ପ୍ରତିଶତ | ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି ସାଂସଦ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାରିଆ ଓକାସିଓ କର୍ଟେଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ସିଡିସି ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିନାହିଁ। କରୋନା ବ୍ୟାପିବାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯୁବକମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର କିଛି କାରଣ ଥାଇପାରେ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ କରୋନା ପ୍ରଥମେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା | ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ତୁଳନାରେ ନ୍ୟୁୟର୍କର୍ରେ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଅଛନ୍ତି | ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବାର୍, ରେସ୍ତୋରାଁ ଏବଂ ମେଟ୍ରୋରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯୁବକ ଭିଡ଼ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଏହି ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ରୋଗ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ |

ଯୁବପିଢ଼ିରେ ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇପଡିଛି | ଚୀନରେ ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ ଭଳି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ମୋଟା ଲୋକ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଆମେରିକାରେ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଇଟାଲୀର ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମେଦବହୁଳତାର ଶିକାର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆମେରିକାରେ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି | ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆମେରିକୀୟ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ବୃଦ୍ଧ ନୁହଁନ୍ତି |

   Related Posts