Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବାୟୁରେ ୪ ମିଟର ଯାଏଁ ବ୍ୟାପିଥାଏ କରୋନା ଭାଇରସ ! ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଆସିଲା ନୂଆ ତଥ୍ୟ

13/04/2020 at 4:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୩|୦୪:  ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ନାହିଁ । ତେବେ କେହି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ କାଶ ଓ ଛିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଥାଏ । ଏବେ ଆଉ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି । ମେଡିକାଲ ଓ୍ୱାର୍ଡର ବାୟୁରେ ଗବେଷକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଠାବ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କଠାରୁ ୪ ମିଟର ଦୂରରେ ଠାବ କରାଯାଇଛି ।

ଏମର୍ଜିଂ ଇନପେକ୍ସିୟସ୍ ଡିଜିଜ୍ ନାମକ ଏକ ମାଗାଜିନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏହି ମାଗାଜିନ ‘ଦି ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ଡିଜିଜ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନସନ’ର ଅଟେ । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଘରେ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖିବା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଏକ ବଡ ବିତର୍କ ଆହ୍ୱାନ କରିଛି । ଏହି ଗବେଷଣା ବେଜିଂ ସୈନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲର ଜେନେରାଲ ଓ୍ୱାର୍ଡରେ ହୋଇଛି । ହସ୍ପିଟାଲର ଆଇସିୟୁ ଓ୍ୱାର୍ଡରେ ୧୫ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଥିଲେ । ଜେନେରାଲ ଓ୍ୱାର୍ଡରେ ୧୪ଜଣ ଥିଲେ । ଆଇସିୟୁ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବାୟୁର ୪୦ଟି ନମୂନାରୁ ୧୪ଟିରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମିଳିଥିଲା । ସେହିପରି ଜେନେରାଲ ଓ୍ୱାର୍ଡରେ ୧୬ଟି ନମୂନାରୁ ୨ଟିରେ ଭାଇରସ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ନମୂନାକୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କଠାରୁ ୪ ମିଟର ଦୂରରେ ସଂଗୃହିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମେସାୟୁଟେସ୍ ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକ ସଙ୍ଗଠନର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଥିଲେ ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ ୮ ମିଟର ଦୂରତା ଯାଏଁ ବ୍ୟାପି ପାରିବ । ସେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ପୁରୁଣା ଗାଇଡଲାଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts