Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଜେନେଟିକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କରୋନା ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ, ଡିଏନଏ ଓ ଆରଏନଏ ସହ ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷଣ

2/04/2020 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୨|୦୪:  ସାରା ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି । ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଭିନ୍ନ ଭାକସିନ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ସେମାନେ ଡିଏନଏ ଓ ଆରଏନଏ ସହ ଯୋଡି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ କୌଣସି ଭାଇରସକୁ ବିକଶିତ ଓ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।ଏହା କିପରି ମାନବ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଏ ।

ପ୍ରଥମ ମଡେଲ୍ ବିକଶିତ ହେବା ପରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏକ ଭାକସିନର ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଏପ୍ରିଲରେ ନ୍ୟୁକ୍ଲିକ୍ ଏସିଡ ଭାକସିନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ସେପିର ସିଇଓ ରିଚାର୍ଡ ହେଚେଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଟୀକା ଅତିଶୀଘ୍ର ବାହାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କୌଣସି ଭାକସିନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡେ । ଉଚିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପରେ ଭାକସିନକୁ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିବ । ପରେ ଦେଶକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ନ୍ୟୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜର୍ଣ୍ଣାଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏକ ବିଲମ୍ବିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଏହା ଅଧିକ ମହଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ । ଅନେକକ ତଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିବା ପରେ ହିଁ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପଡିଥାଏ । ଏହାସହ ମନୁଷ୍ୟ ଓ ପଶୁଙ୍କ ଦେହରେ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ।

ଇଣ୍ଡିଆନ ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲର ପୂର୍ବତନ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ଏନକକେ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ଭାଇରସର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନକୁ ବିନାଶ କରିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିଜେନ ଡିଜାଇନର ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ।

   Related Posts