Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ଜେନେଟିକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କରୋନା ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ, ଡିଏନଏ ଓ ଆରଏନଏ ସହ ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷଣ

2/04/2020 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୨|୦୪:  ସାରା ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି । ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଭିନ୍ନ ଭାକସିନ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ସେମାନେ ଡିଏନଏ ଓ ଆରଏନଏ ସହ ଯୋଡି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ କୌଣସି ଭାଇରସକୁ ବିକଶିତ ଓ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।ଏହା କିପରି ମାନବ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଏ ।

ପ୍ରଥମ ମଡେଲ୍ ବିକଶିତ ହେବା ପରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏକ ଭାକସିନର ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଏପ୍ରିଲରେ ନ୍ୟୁକ୍ଲିକ୍ ଏସିଡ ଭାକସିନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ସେପିର ସିଇଓ ରିଚାର୍ଡ ହେଚେଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଟୀକା ଅତିଶୀଘ୍ର ବାହାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କୌଣସି ଭାକସିନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡେ । ଉଚିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପରେ ଭାକସିନକୁ ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିବ । ପରେ ଦେଶକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ନ୍ୟୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜର୍ଣ୍ଣାଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏକ ବିଲମ୍ବିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଏହା ଅଧିକ ମହଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ । ଅନେକକ ତଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିବା ପରେ ହିଁ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପଡିଥାଏ । ଏହାସହ ମନୁଷ୍ୟ ଓ ପଶୁଙ୍କ ଦେହରେ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ।

ଇଣ୍ଡିଆନ ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲର ପୂର୍ବତନ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ଏନକକେ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ଭାଇରସର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନକୁ ବିନାଶ କରିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିଜେନ ଡିଜାଇନର ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ।

   Related Posts