Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗରେ କ୍ଷତି କରିଥାଏ କରୋନା ଭାଇରସ

14/05/2020 at 5:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୫ : ଏବେ ଯାଏଁ କରୋନାର ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନାର ନୂଆ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | ସେଠି ମଧ୍ୟରୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବା ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ | କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇଥାଏ | କରୋନା କେବଳ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିନଥାଏ ବରଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କିଡନୀ, ତ୍ୱଚା, ଶିର, ମସ୍ତିସ୍କ ହୃଦୟ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ତନ୍ତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ |

ହୃଦୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ – ଆମେରିକା, ଇଟାଲୀ ଓ ଚୀନରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସାର୍ଶ ସିଓବି-୨ ଭାଇରସ ହୃଦୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ସମସ୍ତ କରୋନା ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୃଦୟ ସହିତ ଜଡିତ ନୁହେଁ | ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ହୃଦୟ କୋଷ ନଷ୍ଟ ହେବା ଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି | ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି କିଛି ରୋଗୀଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରୋଗ ନଥିଲା | ସାର୍ଶ ସିଓବି-୨ ପ୍ରଭାବରେ ଅନେକଙ୍କ ଶରୀରରେ ମାୟୋକାର୍ଡିଟିସ ଅର୍ଥାତ ହୃଦୟର ମାଂସପେଶୀରେ ସୁଜନ ହୋଇଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସାର୍ଶ ସିଓବି-୨ ସଂକ୍ରମଣରେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସାର୍ଶ ଓ ମର୍ସ ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପରୁ ରୋଗୀଙ୍କ ହୃଦୟକୁ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା | 

ଫୁସଫୁସରେ ପ୍ରଭାବ – କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଫୁସଫୁସ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ରୋଗ ଭଲ ହେବାପରେ ମଧ୍ୟ ଫୁସଫୁସ ଭଲ ହୋଇନଥାଏ | ଚୀନରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଗବେଷଣାରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ କରୋନାରୁ ଭଲ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁସଫୁସର କିଛି ଅଂଶ କାମ କରିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା | ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁସଫୁସର ୨୦ ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥାଏ | ଏହାର ଆକାର ଛୋଟ ହୋଇଯିବାରୁ ନିଶ୍ୱାସ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପଡିଥାଏ |

ଶିରା ପ୍ରଶିରା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ – ଜ୍ୟୁରିକ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର କରୋନା ଜନିତ ମୃତକଙ୍କ ଶରୀରର ଅଟୋପ୍ସି ବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ରୋଗୀଙ୍କ ଶିରା ପ୍ରଶିରାରେ ଆନ୍ତରିକ ସୁଜନ ହୋଇଥିଲା | ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ କରୁଥିବା ଅନେକ ଶିରା ପ୍ରଶିରା ଶରୀର ଭିତରେ ଗୁଡେଇ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ସାର୍ଶ ସିଓବି-୨ ରେ ମଧ୍ୟ ଶିରା ପ୍ରଶିରାରେ ଆନ୍ତରିକ ସୁଜନ ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ପୁରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଫଳରେ ମଣିଷର ମସ୍ତିସ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ |  

ସ୍ନାୟୁ ତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ – ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ସାର୍ଶ ସିଓବି-୨ ଭାଇରସ ମନୁଷ୍ୟର ସ୍ନାୟୁ ତନ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | କାରଣ ନାକର ହାଡ ସିଧା ମସ୍ତିସ୍କ ସହିତ ଜଡିତ | କରୋନା ଭାଇରସ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ହେଲା ନାକ |  ବେଲ୍ଜିୟମରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସ୍ନାୟୁ କୋଷ ଭାଇରସର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ନାୟୁତନ୍ତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବାର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଭଳି କାମ କରିଥାଏ |  

ମସ୍ତିସ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ – ପୂର୍ବରୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ସାର୍ଶ ଓ ମର୍ସ ଭାଇରସ ସମୟରେ ସ୍ନାୟୁତନ୍ତ୍ର ଜରିଆରେ ମସ୍ତିସ୍କ ଯାଏଁ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ଭାଇରସ ମସ୍ତିସ୍କକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ | ଜାପାନରେ ଜଣେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିର୍ଗୀ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ମସ୍ତିସ୍କରେ ସୁଜନ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏହା ସାର୍ଶ ସିଓବି-୨ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିଲା | ଚୀନ ଓ ଜାପାନର ଗବେଷକ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ର ରୋଗଜନକ ଶ୍ୱାସନ ତନ୍ତ୍ର ସହ ମସ୍ତିସ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏହା ମସ୍ତିସ୍କ କୋଷକୁ ମାରିଦେଇଥାଏ |

କିଡନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ – ଯଦି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିମୋନିଆ ହୁଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖିଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ କିଡନୀ ଉପରେ ପଡିଥାଏ | ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୋଗୀଙ୍କ କିଡନୀ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥାଏ | ନିମୋନିଆ ଯୋଗୁଁ ଫୁସଫୁସରେ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏକାଠି ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହି ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥାଏ | କାରଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | କିଡନୀକୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ହୋଇପାରିନଥାଏ | ଫଳରେ ଅନେକ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ କିଡନୀରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ |

ତ୍ୱଚା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ – କରୋନାରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ତ୍ୱଚା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଗୋଡର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଚିହ୍ନ ରହିଯାଏ | ଚୀନରେ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ତ୍ୱଚାର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ତେବେ ଏହି ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଚିହ୍ନ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥିବା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts