Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଖୁସି ଖବର : ଭାରତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି କରୋନାଠୁ ବଞ୍ଚିବାର ଟୀକା : ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଛି ପ୍ରୟୋଗ,ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଫଳାଫଳ

8/04/2020 at 6:22 PM

ଅହମଦାବାଦ ୮/୪: ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଟୀକା ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଫଳ ଆସିବାକୁ ୪ରୁ ୬ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ। ଗୁଜୁରାଟର ଜାୟଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ୨୦୧୦ମସିହାରେ ଦେଶରେ ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ହିଁ କମ୍ପାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀର ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାଇରେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କରୋନାର ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ଭ୍ୟାକସିନର ଟ୍ରାୟଲ୍ ସମୟ ନେଉଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ। ସେମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳତ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରିଛନ୍ତି।

 ମ୍ୟାଲେରିଆ ଚିକିତ୍ସାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କୁହାଯାଉଥିବା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନର ଭାରତରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ଇପ୍କା ଲାବୋରେଟୋରିସ୍ ଏବଂ ଜାୟଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା କରିଥାଏ। ଭାରତରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନର ମୋଟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀର ଭାଗିଦାରୀ ୮୦%ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ଜାୟଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ପ୍ରତି ମାସରେ ୨୦ଟନ୍ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରେ। ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍ ସମେତ ୨୮ଟି ଔଷଧର ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉଠାଇ ଦେଇଥିଲା। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଶନିବାର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇବା ବିଷୟରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ଫଳରେ ଆମେରିକାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ଔଷଧ ମିଳିପାରିବ।

   Related Posts