Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଖୁସି ଖବର : ଭାରତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି କରୋନାଠୁ ବଞ୍ଚିବାର ଟୀକା : ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଛି ପ୍ରୟୋଗ,ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଫଳାଫଳ

8/04/2020 at 6:22 PM

ଅହମଦାବାଦ ୮/୪: ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଟୀକା ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଫଳ ଆସିବାକୁ ୪ରୁ ୬ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ। ଗୁଜୁରାଟର ଜାୟଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ୨୦୧୦ମସିହାରେ ଦେଶରେ ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ହିଁ କମ୍ପାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀର ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାଇରେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କରୋନାର ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ଭ୍ୟାକସିନର ଟ୍ରାୟଲ୍ ସମୟ ନେଉଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ। ସେମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳତ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରିଛନ୍ତି।

 ମ୍ୟାଲେରିଆ ଚିକିତ୍ସାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କୁହାଯାଉଥିବା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନର ଭାରତରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ଇପ୍କା ଲାବୋରେଟୋରିସ୍ ଏବଂ ଜାୟଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା କରିଥାଏ। ଭାରତରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନର ମୋଟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀର ଭାଗିଦାରୀ ୮୦%ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ଜାୟଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ପ୍ରତି ମାସରେ ୨୦ଟନ୍ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରେ। ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍ ସମେତ ୨୮ଟି ଔଷଧର ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉଠାଇ ଦେଇଥିଲା। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଶନିବାର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇବା ବିଷୟରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ଫଳରେ ଆମେରିକାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ଔଷଧ ମିଳିପାରିବ।

   Related Posts