Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

କିପରି ମାଙ୍କଡ ଉପରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଭାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ କଲା ଚୀନ ? କ’ଣ ଆସିଲା ରେଜଲ୍ଟ୍ ?

8/05/2020 at 6:52 PM

ବେଜିଂ, ୦୮|୦୫: ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ ଜାରି ରହିଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।  ଏବେ ଚୀନରେ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ବରଂ ଚାରୋଟି ଭାକସିନକୁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ କରାଯାଉଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାକସିନର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି । ତେବେ ଚୀନରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ଖବର କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଏକ ନୂଆ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

କିପରି ହେଲା ମାଙ୍କଡ ଉପରେ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ପିକୋଭାକ୍ ନାମକ ଏକ ଭାକସିନକୁ ପ୍ରଥମେ ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି । ଏନେଇ ସିଜିଟିଏନର ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ଶରୀରରେ ଏକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଭାଇରସକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଏ । ଏହା ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନ୍ ସିଷ୍ଟମ ଜରିଆରେ ଆଣ୍ଟିବଡିଜରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ନୂଆ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଭାଇରସ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଭାଇରସକୁ ମାରିଦେଇଥାଏ ।

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭାକସିନକୁ ମାଙ୍କଡ ଶରୀରରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହା ଭାରତୀୟ ମୂଳ ରିସସ୍ ମେକ୍କେକୀ ପ୍ରଜାତିର । ଭାକସିନ୍ ଦେବାର ତିନି ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହା ମାଙ୍କଡକୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯେଉଁମାଙ୍କଡଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେମାନଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ ଭାକସିନ୍ ସଫଳ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ ଯେଉଁ ମାଙ୍କଡଙ୍କୁ ପିକୋଭାକ୍ ଭାକସିନ୍ ଦିଆଯାଇ ନଥିଲେ ସେମାନେ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କଠାରେ ନିମୋନିଆର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ ଟେଷ୍ଟ୍ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି ।  ମାଙ୍କଡଙ୍କ ଉପରେ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହେବା ପରେ ଏହି ଭାକସିନ୍ କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଭାକସିନକୁ ଆନିମଲ୍ ସାଇନସ୍  ଲ୍ୟାବର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କିନ୍ ଚୁଆନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏଥିରେ ମେଡିକାଲ୍ ସାିନସ୍, ଚୀନ ଏକାଡେମୀ ଓ ପୋର୍କିଂ ୟୁନିଅନର କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts