Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଭୁତାଣୁ ନୁହେଁ କରୋନା ବିଷାଣୁ- ଚୀନ୍‌ ମାଛ ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଭାଇରସ୍‌

11/02/2020 at 4:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୨ – ଏବେ କରୋନା ବିଷାଣୁ ବ୍ୟାପିବାର ନୂଆ ନୂଆ ମାଧ୍ୟମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ପୂର୍ବରୁ ବାଦୁଡି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ ବ୍ୟାପୁଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ପାରମ୍ପରିକ ଖାଦ୍ୟରେ ବାଦୁଡିକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ପରେ ଏହା ମଣିଷକୁ ମଣିଷକୁ ପବନ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପୁଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏବେ କରୋନା ବିଷାଣୁ ଚୀନ୍‌ର ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଚୀନ୍‌ ମାଛ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଡିସେମ୍ବର ମାସରୁ ଏହାର ପ୍ରକୋପ ଚୀନ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହ ବୁହାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟ ୩୦ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଏହା ବ୍ୟାପିଯାଇଛି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଯୋଗୁଁ ମଣିଷ ଓ ପଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଛି । ଏହାକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହେଲ୍ଥ ଏମରଜେନସି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କନସର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଆସିବାର ୨ ସପ୍ତାହପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇପାରେ । ଜର ଥଣ୍ଡା କାଶ ସହ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ କଷ୍ଟ ହୁଏ ।

ଭାରତରେ ଏବେ କେରଳରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ୩ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ତିନି ଜଣ ଚୀନ୍‌ର ବୁହାନ ସହରରୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ରେ ୪୦ ହଜାର ଲୋକ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରାଣ ଗଲାଣି ।

ଚୀନ୍‌ରୁ ପୁରା ଦୁନିଆକୁ ଏହି ଘାତର ବେମାରୀ ବ୍ୟାପିଛି ।

   Related Posts