Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||

ବ୍ରିଟେନ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି, ଉହାନରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଗୁଆଙ୍ଗଡଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପିଥିଲା କରୋନା

20/04/2020 at 1:21 PM

ଲଣ୍ଡନ ୨୦।୦୪: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ରିଟେନ ସ୍ଥିତ କେମ୍ବ୍ରିଜି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କିଛି ଗବେଷକ ନୂଆ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ନୁହେଁ, ବରଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ସେହିପରି ଚୀନ୍‌ର ଉହାନ ସହରରେ ଏହା ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପି ନଥିଲା । ବରଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥାନରୁ ବ୍ୟାପିବା ପରେ ଉହାନକୁ ଯାଇଥିଲା । ଏହି ଗବେଷକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସର ଜିନ୍‌ଗତ ସଂରଚନା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜିନ୍‌ ବିଶାରଦ ଡକ୍ଟର ପିଟର ଫୋରଷ୍ଟର ଏହି ଗବେଷଣାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ।

ସେମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ ଏବଂ ତା’ର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ (ମ୍ୟୁଟେସନ ଅଥବା ନିଜର ଜିନ୍‌କୁ ବଦଳାଇ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ନୂଆ ଭାଇରସ)ଗୁଡିକର ଜିନ୍‌ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଏହା କେଉଁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ତାହା ଜାଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉକ୍ତ ଭାଇରସର ତିନୋଟି ସଂସ୍କରଣ ଅଥବା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ର ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି । ସେଗୁଡିକ ହେଉଛି ଟାଇପ-ଏ, ବି ଓ ସି । ତିନୋଟି ଯାକ କରୋନା ଭାଇରସ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସେମାନଙ୍କର ଜିନ୍‌ଗତ ସଂରଚନାରେ କିଛି କିଛି ପ୍ରଭେଦ ରହିଛି । ଟାଇପ-ଏ କରୋନା ଭାଇରସ ବାଦୁଡି ଦେହରେ ରହିଛି । ଏହି ଶ୍ରେଣୀର ଭାଇରସରୁ ପରେ ଟାଇପ-ବି ଏବଂ ପରେ ଟାଇପ-ବି ଭାଇରସରୁ ଟାଇପ-ସି ଭାଇରସର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଟାଇପ-ଏ ଭାଇରସ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପିଛି । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବାକି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟ୍ରେନ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟାଇପ- ସି ଭାଇରସ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପୁଛି ।

ବ୍ରିଟେନ, ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଟାଇପ-ବି ଭାଇରସ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପୁଛି । ଚୀନ୍‌ର ଉହାନରେ ଟାଇପ୍‌ ଏ ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଅଧିକ ଲୋକ ଟାଇପ-ବି ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୧୭ ପୂର୍ବରୁ ଉହାନରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ରୋଗୀ ଟାଇପ-ବି ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଉହାନ ସହର ଠାରୁ ୫୦୦ ମାଇଲ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଗୁଆଙ୍ଗଡଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରେ ୧୧ ଜଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରୁ ୭ ଜଣ ଟାଇପ ଏ ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି ।

ଏଥିରୁ ଉହାନ ସହରରେ କରୋନା ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପି ନଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରଦେଶରେ କରୋନା ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଉହାନ ସହରକୁ ଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସେମାନେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ଉପନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଚୀନ୍‌ରେ ନଭେମ୍ବର ଓ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ନେଇ ଯାହା କୁହାଯାଉଛି ତାହା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ଏହି ଗବେଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୭ ଭିତରେ କରୋନା ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ତେବେ ଏସବୁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଉପରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts