Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଟେନ୍‌ ପରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦେଶ କଲା ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଦୂର ହେଉଛି କରୋନା ଭୟ, ଆଉ ୬୬୦ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଆରୋଗ୍ୟ
  • ||
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟାଥମେଟିକାଲ ସାଇନ୍ସଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ, ଭାରତରେ ଧିମେଇଲାଣି କରୋନା

13/05/2020 at 1:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୫:  ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ।  ସାରା ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହୁହୁ ହୋଇ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୪ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିରେ ଇନିଷ୍ଟେଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ମ୍ୟାଥମେଟିକାଲ ସାଇନ୍ସଙ୍କ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିଛି। ଇନିଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରିପୋର୍ଟରେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଧିମା ହେଉଥିବାର କୁହାଯାଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ୧.୨୩ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ହାରକୁ ରିପ୍ରଡକ୍ସନ ରେଟ୍ ବା ‘ଆର’  ନମ୍ବର କହନ୍ତି। ଏକ ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୩ରୁ ମେ ୧୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିପ୍ରଡକ୍ସନ ହାର ୧.୨୩ ଥିଲା। ତେବେ ଏହା ପରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବାରେ ଲଗିଛି।

ଲକଡାଉନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ରିପ୍ରଡକ୍ସନ ହାର ୧.୮୩ ଥିଲା। ତେବେ ଦେଶର ଯେଉଁ ସବୁ ରାଜ୍ୟ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେହି ସବୁ ରାଜ୍ୟର ରିପ୍ରଡକ୍ସନ ହାର  ୨.୦୧ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତାମିଲନାଡୁ, ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ପଞ୍ଜାବର ଆର ନମ୍ବର ୨.୦୧ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା  ସୀତାଭରା ସିହ୍ନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ମେ ୧୭ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କରୋନାର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୭୦ରୁ ୮୦ ହଜାର ହେବା କଥା। ଏହି ଆଧାରରେ ଦେଖିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବେବି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରେଖାଠାରୁ ଢେର ଦୂରରେ ଅଛି ବୋଲି ସିହ୍ନ କହିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତାମିଲନାଡୁ , ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଦିଲ୍ଲୀରେ  ଦେଶର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରହିଛି। ପଞ୍ଜାବରେ ଆର ନମ୍ବର ୧.୩୨   ନାନ୍ଦେଡ ସାହିବରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଫେରିବା ପରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ପଶ୍ଟିମବଙ୍ଗର ଆର ନମ୍ବର ୧.୧୪ ଥିଲା। ସେଠାରେ ଏବେ ୨ହଜାର ୧୦୦ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ବୁଧବାର କରୋନା ପଜେଟିଭଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୪ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କେବଳ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୩ହଜାର ୫୨୫ ଜଣ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।  

   Related Posts