Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ASI ଗିରଫ, ବିଲଡରଙ୍କଠାରୁ ୨ କୋଟି ମାଗୁଥିଲେ ବଟି
  • ||

ଚିକେନ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା କାରଣରୁ ହୁଏ କରୋନା : ଏଭଳି ଗୁଜବ ଯୋଗୁଁ ୨୪ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି , ବେରୋଜଗାର ହେଲେ ୬ଲକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି

18/04/2020 at 11:21 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୮/୪: କରୋନା ଭାଇରସର କୁକୁଡ଼ା ଉଦ୍ୟୋଗ ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଛି। ଏହି ଉଦ୍ୟୋଗରେ ପାଖାପାଖି ୬ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ଚାଲି ଯାଇଛି ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୨୪ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ କୁକୁଡ଼ା ଉଦ୍ୟୋଗର ବଜାର ୧.୨୦ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ୪କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷଭାବେ ରୋଜଗାର ମିଳିଥିଲା। କୁକୁଡ଼ା ଉଦ୍ୟୋଗ ଦେଶର ଜିଡିପିରେ ୨ପ୍ରତିଶତର ଯୋଗଦାନ କରୁଛି। ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାନୁୟାରୀର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଗୁଜବ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଦ୍ବାରା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଛାଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ସାଧାରଣତଃ ୪ଟି ମୁଖ୍ୟ ସେକ୍ଟରରେ ବଣ୍ଟା ଯାଇଥାଏ- ବ୍ରିଡର,ଲେୟର,ବ୍ରୟଲର ଏବଂ ଫିଡିଂ ଉଦ୍ୟୋଗ। ଦେଶରେ ମକା ଏବଂ ସୋୟାବିନ୍ ଯେତିକି ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ ଏହାର ଅଧା ଖର୍ଚ୍ଚ କୁକୁଡ଼ା ଉଦ୍ୟୋଗରେ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଦେଶରେ ଚିକେନ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତର ତୃତୀୟ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଉତ୍ପାଦନରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଦେଶରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୭୦-୮୦କୋଟି କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରୟଲର ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ। ସେହିପରି ୧୮-୨୦କୋଟି ଅଣ୍ଡାର ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ।

ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ୮୦ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ଦରରେ ବ୍ରୟଲର ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଏବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇ ୫ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ଟ୍ରଷ୍ଟ ୨୦ଲକ୍ଷ ବ୍ରୟଲର ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଟ୍ରଷ୍ଟ ୩କୋଟି ଟଙ୍କାର ହ୍ୟାଚିଂ ଏଗ୍ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲା। ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ନିକଟରେ ୧୫କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି।

 

   Related Posts