Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୮୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୧୯୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଓଡିଶା ହାତରୁ ଖସୁଛି ବନ୍ଧୁଗାଁ ବ୍ଲକ, ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣୁଛି ଆନ୍ଧ୍ର
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ୧୫ ଦିନ ଧରି ଦୁଷ୍କର୍ମ ! ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦେଉଥିଲା ହତ୍ୟା ଧମକ, ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ନେଇ କରୁଥିଲା ବ୍ଲାକମେଲିଂ…
  • ||
  • ତାତିରୁ ଏବେ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, ଆହୁରି ଛଟପଟ କରିବ ଖରା
  • ||
  • ବାରିପଦା : କୋଭିଡ ନିୟମକୁ ବେଖାତିର, ୫ଟି ଦୋକାନ ସିଲ୍‌
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ସଂକ୍ରମିତ କରେ, ଇଟାଲୀରେ କୋଭିଡ଼-୧୯ ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୭୦ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ

28/03/2020 at 1:34 PM

ଲଣ୍ଡନ ୨୮।୦୩ : ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାର ଲାଗିଛି କରୋନା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୭ହଜାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ଲକ୍ଷ ପାରି ହୋଇସାରିଲାଣି । ବିଶ୍ବର ୧୯୯ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିସାରିଲାଣି ମାରାତ୍ମକ ରେନା ଭାଇରସ । ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (କୋଭିଡ୍ -୧୯) ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପୁରୁଷଙ୍କ ଜୀବନ ନେଉଛି । ଏକ ସର୍ଭେରେ, କୋଭିଡ୍ -୧୯ରେ ଅନେକ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ। ଇଟାଲୀରେ, ମୋଟ କୋଭିଡ -୧୯ ପଜିଟିଭ୍ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଷର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି, ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ମହାମାରୀରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଅଟନ୍ତି।ଏହି ତଥ୍ୟ ଇଟାଲୀର ନ୍ୟାସନାଲ ହେଲଥ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଜାରି କରିଛି ।

ଚୀନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଧାରା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେରିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଉପସ୍ଥାପନ କରି ନାହିଁ। ଆକଳନ କରାଯାଉଛି ଯେ ପୁରୁଷମାନେ ଅଧିକ ଧୂମପାନ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି। ଯେହେତୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଶୀଘ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ କିମ୍ବା ଯାହାର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ସ୍ତର କମ୍, ପୁରୁଷମାନେ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱରେ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ । ଚାଇନାର ଅଧିକ ପୁରୁଷ ଧୂମପାନ କରୁଥିବାବେଳେ କେବଳ ୩ ପ୍ରତିଶତ ଚାଇନାର ମହିଳା ଧୂମପାନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ସେହିଭଳି ଇଟାଲୀରେ ୭୦ ନିୟୁତ ପୁରୁଷ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ୪.୫ ନିୟୁତ ମହିଳା ଧୂମପାନ କରନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଇଟାଲୀରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର କିଛି ବା ଅନ୍ୟ ରୋଗ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥିଲା। । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଅଧିକାଂଶ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା ହେଉଛି ପୁରୁଷମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ହେଉଛି ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

   Related Posts