Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ହାରିବ କରୋନା, ଜିତିବ ଦେଶ: ୫ ପ୍ରତିଶତ ତଳେ ୩୭୭ ଜିଲ୍ଲାର ସଂକ୍ରମଣ ହାର

4/06/2021 at 6:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୬ : ଦେଶର ୩୭୭ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଏହିସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ୫ ପ୍ରତିଶତ ତଳକୁ ଖସିଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ ଶୁକ୍ରବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁସବୁ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ୧୦୦ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ସେସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଲଗାତାର ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ତେବେ ଦେଶରେ ଏବେ ବି ୨୫୭ ଜିଲ୍ଲା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ’ ୭ ତାରିଖରେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପିକରେ ଥିଲା । ତା’ ତୁଳନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ୬୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା କେବଳ ୫ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ହିଁ ଆସୁଛି । ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ସ୍ଥିତି ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ଯଦି ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଏ ତେବେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ ।

ତାଛଡା ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଦେଶରେ ୧୭.୨ କୋଟି ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅତିକମରେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆସରିଛି । ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ(ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ) ଡ.ଭିକେ ପଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଦେଖାଯାଏ ତାହେଲେ ଟିକାକରଣ ମାମଲାରେ ଭାରତ ଆମେରିକାଠୁ ଆଗରେ ଅଛି । ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ନେଇ ଭି କେ ପଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଓ ଜାଇଡସ୍‌ ତରଫରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ଟିକା ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି ।

ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୫ କୋଟି ଟିକା ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଶିଶୁଙ୍କ ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ସବୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ ଏବଂ ତାପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts