Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅଢେଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କୁମ୍ପି (Piggy Bank) ଭାଙ୍ଗି ଦେଲେ ୪,୪୦୦ ଟଙ୍କା, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଲେ ଉଦାହରଣ

30/03/2020 at 12:19 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୩୦।୩: ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକ ନିଜ ସକ୍ଷମ ଅନୁଯାୟୀ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ପିଏମ୍ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କ୍ରୀଡାବିତ୍, ବଲିଉଡ୍ ତାରକା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ପିଲାମାନେ ଏହି ଲଢେଇରେ ସାମିଲ୍ ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅପିଲ୍ ପରେ ଅଢେଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କୁମ୍ପି ଭାଙ୍ଗି ପିଏମ୍ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡରେ ଜମା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।
ତାମିଲନାଡୁର ବିଲୁପୁରମରୁ ଏହି ଶିଶୁ ସ୍ପୁର୍ତ୍ତି ଏଭଳି କରି ନା କେବଳ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ପିଲାମାନେ ସମାଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ ବରଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ବାପା ଏସ.ଜେ. ରଘୁନାଥନ୍ ଏବଂ ମା’ ଶାଲିନୀଙ୍କ ସହ ରୁହନ୍ତି । ରଘୁନାଥନ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଅଡିଟର ଏବଂ ଶାଲିନୀ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ । ୩ଜଣ ଟିଭିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ ଶୁଣୁଥିଲେ ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ନେଇ ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପରିସ୍ଥିତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଛୋଟ ଶିଶୁଟି ଚିନ୍ତିତ । ସେ ତାଙ୍କ ବାପା ମା’ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଦାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ପିଲାଟିର ପ୍ରଶ୍ନରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ବାପା ପଚାରିଥିଲେ ସେ କେଉଁଠାରେ ଦାନ କରିବେ ? ପ୍ଲେ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଉଥିବା ସ୍ପୁର୍ତ୍ତି ଶୀଘ୍ର ଯାଇ ତାଙ୍କ କୁମ୍ପିଟି ଆଣିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବାପା-ମା’ ପ୍ରାୟତଃ ତାଙ୍କ ନାମରେ କିଛି ଟଙ୍କା ସେଥିରେ ରଖି ଦେଉଥିଲେ । ସେଥିରୁ ୪,୪୦୦ ଟଙ୍କା ବାହାରିଥିଲା ।
ତାଙ୍କ ବାପା ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ଦୁଇ ଭାଗ କରି ଅଧା ପିଏମ୍ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡ ଏବଂ ଆଉ ଅଧା ତାମିଲନାଡୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ଫଣ୍ଡରେ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସେ ପିଏମ୍ କେୟାର ଫଣ୍ଡରେ ଦାନ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts