Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହଙ୍ଗା ହେଲା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍, ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ୩ ଗୁଣା ବଢିଲା ଦାମ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ କିରାଣୀ, ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ନେଉଥିଲେ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଆଜି ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ, ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ-୧୪ ପ୍ରତିଭାଦୀପ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ସର୍ଟଫିଲ୍ମ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍ ‘ସୋ-କେଶ୍ ୨୦୨୦’ର ପୁରସ୍କାର ବିତରଣୀ, ୧୨ଟି ବର୍ଗରେ ରହିଛି ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟିଂରେ ଭନ୍ ନିରାଶ, କହିଲେ- ‘ପିଚ୍ ଭଲ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଖେଳି ପାରିଲେ ନାହିଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ କଟା ଅଂଶ, ହତ୍ୟା ପରେ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଛି !
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସର ସମ୍ଭାବିତ ଔଷଧ ରେମଡେସିଭିର୍ ୩ ମାସ ପାଇଁ ଆଉଟ୍ ଅଫ୍ ଷ୍ଟକ୍

2/07/2020 at 4:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୭ : କରୋନା ଭାଇରସର ସମ୍ଭାବିତ ଔଷଧ ରେମଡେସିଭିର ୩ ମାସ ପାଇଁ ଆଉଟ ଅଫ ଷ୍ଟକ ହୋଇଯାଇଛି । କାରଣ ଆମେରିକା ସରକାର ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରାୟ ପୁରା ଷ୍ଟକ କିଣିଦେଇଛନ୍ତି । ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲରେ ଏହି ଔଷଧ ସକାରାତ୍ମକ ପରିଣାମ ଦେଇଛି । ଏହି ଔଷଧକୁ ଆମେରିକାର Gilead Sciences Inc ତିଆରି କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ଔଷଧର ୫ ଲକ୍ଷ ଟ୍ରିଟ୍ମେଣ୍ଟ କୋର୍ସ ପାଇଁ ଆମେରିକା ହେଲ୍ଥ ଆଣ୍ଡ ହ୍ୟୁମାନ ସର୍ଭିସ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଛି ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆମେରିକା ଫାଷ୍ଟ ଆପ୍ରୋଚ ଅନୁରୂପ । ଭାରତରେ ରେମଡେସିଭିର ଜେନେରିକ ଭର୍ସନ କୋବିଫୋର ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାଁରେ ଜଣାଯିବ । ଏହାର ମେନୁଫେକ୍ଟରିଙ୍ଗ ଓ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଔଷଧ କମ୍ପାନୀ ସିପଲା ଓ Hetero କୁ ଭାରତୀୟ ଔଷଧୀ ମହାନିୟନ୍ତ୍ରକ  (DCGI) ର ଅନୁମତି ମିଳିଛି । DCGI ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଆମେରିକାର ହେଲ୍ଥ ଆଣ୍ଡ ହ୍ୟୁମାନ ସର୍ଭିସ ବିଭାଗ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ସେ ଆମେରିକା ହସ୍ପିଟାଲରେ ରେମଡେସିଭିର ଔଷଧର ୫ ଲକ୍ଷ ଟ୍ରିଟ୍ମେଣ୍ଟ କୋର୍ସ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଛି । ରେମଡେସିଭିର ଜରିଆରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୬.୨୫ ୱାଇଲ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ । ପ୍ରତି ଟ୍ରିଟ୍ମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲ ୩୨୦୦ ଡଲାର ଦେବ ।

Gilead ପୂର୍ବରୁ ରେମଡେସିଭିରର ପାଖାପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଟ୍ରିଟ୍ମେଣ୍ଟ କୋର୍ସ ଆମେରିକାକୁ ଡୋନେଟ କରିସାରିଛି । ରେମଡେସିଭିର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଭାବେ ଦିଆଯିବ । ପ୍ରଥମ ଡୋଜର ରୋଗୀଙ୍କୁ ୨୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯିବ । ତାପରେ ୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ଡୋଜ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯିବ । ଗର୍ଭବତୀ କିମ୍ବା ସ୍ଥନପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ହିଁ ଔଷଧ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts