Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ଖୁସି ଖବର, ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନା ମେଡିସିନ : ସାମାନ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ପାଇଁ ଫାବିଫ୍ଲୁ ଓ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରେମଡେସିଭିର୍

29/06/2020 at 5:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୯/୦୬ : ଏ ଟେନ୍‌ସନ ଭିତରେ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର । ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନା ମେଡିସିନ। ରେମଡେସିଭିର ଏବଂ ଫାଭି ଫ୍ଲୁ କରୋନା ମେଡିସିନ୍ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏପଟେ ଗତକାଲି ଠାରୁ ପୁରୀରୁ  ସେରୋଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ସହିତ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଇମୋନୋଲଜିକାଲ ଷ୍ଟଡି ଆରମ୍ଭ ହେବ… 

କେରାନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଲା  କରୋନା ମେଡିସିନ । ରେମଡେସିଭିର ଏବଂ ଫାବି ଫ୍ଳୁ ରାଜ୍ୟରେ ପହିଛି। ଏହା କେବଳ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ’ଫାବିଫ୍ଲୁ ମେଡିସିନ ୧୨୦୦ ଷ୍ଟ୍ରିପ ରାଜ୍ୟକୁ ଆସିଛି। ଏହା ନେଇ ମାଇଲଡ ରୁ ମଡେରେଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ତେବେ ରେମଡେସିଭିର ମଡରେଟ ରୁ ସିଭିୟର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଏହି ମେଡିସିନ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାର୍ମଶ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଆଯିବ । ସେଥିପାଇଁ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।  ଏହା ସହିତ ଡେକ୍ସାମେଥାସୋନ ପ୍ରଚୂର ପରିମାଣରେ ମହଜୁଦ ଅଛି । ୨ଲକ୍ଷ ଇଂଜେକସନ ଏବଂ ୨ଲକ୍ଷ ଟାବଲେଟ ରହିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଡ୍ରଗ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର  ମାମିନା ପଟ୍ଟନାୟକ।

ଏପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ସେରୋଲଜିକାଲ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଗତକାଲି ଠାରୁ ପୁରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବାହୁଡା ଯାତ୍ରା ଥିବାରୁ ପୁରୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦୦ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । ଏହାପରେ ଭୁବନେଶ୍ବର,ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଏବଂ ବଡମ୍ବା ନରସିଂହପୁରରେ ସର୍ଭେ କରାଯିବ।   ଏହା ସହିତ ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଜେନ ଟେଷ୍ଟ ହେବ। ୫୦ହଜାର କିଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ରୋଗି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିବା ପରେ  ଦ୍ବତିୟ ଥର ସଂକ୍ରମିତ ହେବକି ନାହିଁ ସେ ନେଇ  ଆଇଏଲଏସ ପକ୍ଷରୁ ଇମୁନୋଲଜିକାଲ ଷ୍ଟଡି ହେବ । ଏହା ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ସତର୍କ ରହିବା ଜରୁରୀ । ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଟଡାଉନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଆଇଏଲ ଏସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ପରିଡା।

ଜୁଲାଇ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବ ପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ସେଥିପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖରୁ ପୁରୀ, ଅନୁଗୁଳ, କେନ୍ଦୁଝର, ଝାରସୁଗୁଡା ଓ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

   Related Posts