Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନା ବେଲଗାମ୍, ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କେସ୍, ୨୨୬୩ ମୃତ
  • ||
  • ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହେଲେ ମଞ୍ଚ କଳାକାର ରତିକାନ୍ତ ବେହେରା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର, ମାଡିବସିଲା ପୋଲିସ, ପିସ୍ତଲ ଜବତ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାଙ୍ଘାତିକ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୬୨୧୫ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଏବେ ୪ ଘଣ୍ଟା ଖୋଲା ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଅଧା କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ କାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲ ଆଇସିୟୁରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜୀଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ୧୨ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ୩ ଦିନ ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଟଡାଉନ୍, ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ପ୍ରଶାସନର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||

କରୋନା ଔଷଧ ତିଆରି କରିଥିବା ଦାବି କଲେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଡାକ୍ତର, ମାଗିଲେ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି

28/03/2020 at 8:32 AM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୨୮।୦୩: ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ପ୍ରତିଦିନ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାକି  ସାରାବିଶ୍ବ ଏବଂ ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ତେବେ ସାରାବିଶ୍ବର ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଡାକ୍ତର ଓ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହି ମହାମାରି ଭାଇରସ ଔଷଧ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ଲୋଡିଛନ୍ତି ।  

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଅଙ୍କୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଡାକ୍ତର ବିଶାଲ ରାଓଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କିଛି ଔଷଧକୁ ମିଶାଇ ନୂତନ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ସାଇଟୋକାଇନିଜ୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଇପାରିବ । ଯାହାଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରାଯାଇପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି । ତେଣୁ ସେଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ଲୋଡିଛି । ଆମେ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରେ ଆବେଦନ କରିଛୁ । ମାନବ ଶରୀରେ ଥିବା କୋଷଗୁଡିକ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷମତା ରହିଛି । କୋଷଗୁଡ଼ିକରେ ଇଣ୍ଟରଫେରନ୍ ଥାଏ ଯାହା ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀ କୋଭିଡ -19 ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ । ସେହି ସମୟରେ ଏହି କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଏହି ଇଣ୍ଟରଫେରନ୍‌ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତିନାହିଁ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶରୀରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମଷିଶ ଶରୀରେ ଏହି ଭାଇରସ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥାଏ ।

ଡକ୍ଟର ବିଶାଲ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଏହି ଇଣ୍ଟରଫେରନ୍ ଗୁଡ଼ିକ କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ସାଇଟୋକାଇନ୍ସର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛୁ ଯାହା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଭାବେ ଦିଆଯାଇପାରେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଟିକା ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା କରୋନା ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

   Related Posts