Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ଯୌନ ସମ୍ପର୍କରୁ ବ୍ୟାପି ପାରେ କରୋନା : ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଶୂକ୍ରାଣୁରୁ ମିଳିଛି କରୋନା ଭୁତାଣୁ

8/05/2020 at 6:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୫ : କରୋନାରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି | କାରଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶୂକ୍ରାଣୁରେ କୋଭିଡ-୧୯ ନମୁନା ଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି | କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ କରୋନାର ଆଉ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇନଥିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଶୂକ୍ରାଣୁ ଡୋନେଟ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶୂକ୍ରାଣୁରେ କରୋନା ନମୁନା ମିଳିଛି | ଏହି ମହାମାରୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ସୁସ୍ଥ ହେବାର କିଛି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ନ ରଖିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଚୀନର ହେନାନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନାରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ | ସୁସ୍ଥ ହେବାର ୧୬ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କ ଶୂକ୍ରାଣୁରେ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ମିଳିଛି |

ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ପୁରୁଷ ପ୍ରଜନନ ଟ୍ରାକ୍ଟରେ ପୁଣିଥରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଯଦିଓ ପୁରୁଷ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ନକଲ କରିପାରିବ ନାହିଁ ସମ୍ଭବତ ପରୀକ୍ଷଣର ବିଶେଷ ପ୍ରତିରୋଧକ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ | ୩୮ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୬ ଜଣଙ୍କ ବୀଜରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବାହାରିଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗବେଷକମାନେ ମାନବ ବୀଜରେ କେବଳ ୨୭ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ପାଇଥିଲେ | ପରୀକ୍ଷଣରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ନା ନାହିଁ ତାହା ଏବେଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ |

ଏଡିନବର୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏମଆରସି ସେଣ୍ଟର ଫର ପ୍ରଜନନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ରିଚାର୍ଡ ଶାର୍ପ ଟେଲିଗ୍ରାଫକୁ କହିଛନ୍ତି: ଗବେଷକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -୧୯ ବୀଜାଣୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ଏହା ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି | କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର କେତେ ଦିନ ପରେ ଚିହ୍ନଟ ଯୋଗ୍ୟ ଜୀବାଣୁ ବୀଜରେ ଦେଖାଦେବ ତାହା ଏବେ ଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ | ତେବେ କୋଭିଡ -୧୯ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିରୁ ଆଉ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣର ଗତିଶୀଳତାକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ବିଚାର କରି ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇବା ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରାଥମିକତା ହେବା ଉଚିତ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଡ୍ରପଲେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି | ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାକ ଏବଂ ପାଟି, କିମ୍ବା ଆଖି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭାଇରସ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ |

ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ କରିବାକୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଉଛି | ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି | ଶୂକ୍ରାଣୁରେ କରୋନାଭା ଇରସର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲା ପରେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ନ ରଖିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି | ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପୂର୍ବ ଗବେଷଣାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ଯାହା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ବୀଜରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଚିହ୍ନଟ କରି ନଥିଲା | ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts