Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

କରୋନାକୁ ନେଇ ନୂଆ ଦାବି, ଭାଇରସ୍‌କୁ ସମାପ୍ତ କରିଦେଉଛି ମେସିନ୍

1/08/2020 at 9:33 PM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୧।୮: ରାଜା ବିଜୟ କୁମାର ନାମକ ବେଙ୍ଗାଲୁରର ଜନୈକ ଯୁବକ ଏକ ଏପରି ମେସିନ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଘର, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ସପିଙ୍ଗ ମଲ ସମେତ ଭିଡଭାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଉଛି। ଏହି ମେସିନକୁ ୟୁରୋପ ଓ ଆମେରିକାରେ ୨୬ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି।  ଅର୍ଥାତ ମେସିନ୍‌ ଭୂତାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରୁଥିବାର ଦାବି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

ଏହି ମେସିନ ଦେଖିବାକୁ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଭଳି। କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ହେଉ ଅଥବା ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ଥଳ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମେସିନକୁ ଲଗାଇଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏହା ଭୂତାଣୁ ମୁକ୍ତ କରିଦେଉଛି। ତେବେ ଅଞ୍ଚଳର ବ୍ୟାପ୍ତି ଅନୁସାରେ ମେସିନ ସଂଖ୍ୟା ନିର୍ଣ୍ଣିତ ହେଉଛି। ଯେତେବଡ ଅଞ୍ଚଳ ସେତେ ଅଧିକ ମେସିନ ଲଗାଇବକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମେସିନ ଲାଗିଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଛିଙ୍କନ୍ତି. କାସନ୍ତି ଅଥବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଳାମିଶା କରନ୍ତି ତାଙ୍କଠାରୁ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଭୂତାଣୁକୁ ମେସିନ ତୁରନ୍ତ କାବୁ କରିନେଉଛି।

ତେବେ ଲ୍ୟାବଟେଷ୍ଟିଂରୁ ମିଳିଥିବା ପ୍ରମାଣରେ ଏହା କେବଳ କରୋନା ପରିବାରର ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ପରିବେଶର ଅନ୍ୟ ହିତକାରୀ ଭୂତାଣୁ ଅଥବା ଫଙ୍ଗସର କୌଣସି କ୍ଷତି କରୁନାହିଁ। ଏଣୁ ଏହାକୁ ଆମେରିକା ଓ ୟୁରୋପର ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଥିବା ବେଳେ ସମ୍ମାନଜନକ ‘ସିଇ’ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ଭାରତରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ଦିନ ଏହି ମେସିନକୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ।

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଏବେ ବିତ୍ପାତ ରଚିଛି। ଏଣୁ ବିଶ୍ୱରେ ମେସିନର ବିପୁଳ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସେହି ଆଧାରରେ ମେଶିନର ଉତ୍ପାଦନକାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ହେଉଥିବାର ଜଣାପଡିଛି। ମେସିନ ବଜାରକୁ ଆସିବା ପରେ କରୋନାକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଉପସମ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆମକୁ ଏହି ମେସିନ ପୁଣି କରୋନା ପୂର୍ବ ସମୟକୁ ଫେରାଇ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

   Related Posts