Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ମାଲିକଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡିଓ କଲ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ : ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ବିଜେପି, ପଛରେ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ
  • ||

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯିବନି ରୋଗୀଙ୍କ ପରିଚୟ

20/05/2020 at 12:17 PM

ଭୋପାଲ ୨୦/୦୫ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଶାସନରେ କରୋନା ପୀଡିତଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | ସମସ୍ତ କମିଶନର, ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସିଏମଏଚଓଙ୍କୁ ପତ୍ର ଜାରି କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପରିଚୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯିବ ନାହିଁ | ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ, ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି | ସହାୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୁକ୍ତ ଅହମଦ କିଦବାଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ନିର୍ଦେଶନାମାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପରିଚୟ ସାର୍ବଜନୀନ ନ କରାଯାଉ | ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ସାର୍ବଜନିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପୀଡିତଙ୍କ ନାଁ ଉଜାଗର କରାଯାଇଛି ତାହେଲେ ସେହି ତାଲିକା ହଟାଇ ଦିଆଯାଉ |

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହାନଙ୍କ ସରକାର ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇ ଦେବାପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି | ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେହି ବି ବେକାର ରହିବେନି, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ | ଏନେଇ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ରାଜ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୩୨ ରୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି | କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟକ ଶ୍ରମିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରି ଯାଇଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭର କରାଇବା ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ | ଅର୍ଥାତ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ପାଇଁ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ | ମେ ୨୨ ତାରିଖରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂହ ‘କେହି ରହିବେନି ବେକାର, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ରୋଜଗାର’ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଭୋପାଲରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ୫୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଧାୟକ ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ଥରରେ ଅଭିଯାନ ଜରିଆରେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଜବ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିବେ | ମେ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଜବ କାର୍ଡ ଦିଆଯିବ |  

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନରୋତ୍ତମ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂହ ଚୌହାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ଦିରମାନଙ୍କରେ ଯେତିକି ଖାଲି ସ୍ଥାନ ଅଛି ସେଠାରେ ପୋଖରୀ ତିଆରି କରାଯିବ | ଏଠାରେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମ ଦିଆଯିବ | ସରୋବର ସହିତ ବଗିଚା ଏବଂ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଶୌଚାଳୟ ତିଆରି କରାଯିବ | ମନ୍ଦିରର ସାଧୁ ସନ୍ଥ ଓ ପୂଜାରୀଙ୍କ ଦେଖରେଖ ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | ଗତବର୍ଷ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ କାମ କରୁଥିଲେ | ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମ ଦିଆଯିବ | ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ୧୧ ହଜାର ୩୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts