Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିୟାଣା : ଚଳନ୍ତା କାର ଉପରେ ଓଲଟି ପଡିଲା କଣ୍ଟେନର, ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା, ଷ୍ଟାର୍କ ଆହତ, ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ରୁ ପଡିବେ ବାଦ୍ !
  • ||
  • ବରଗଡ : ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ବୋଲେରୋ, ୩ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରୁ ପୁଣି ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୪ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୩୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୦୧୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : MDH ମସଲାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଗୋପ : ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ ପଶିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ହାଣିଲେ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମିଳିଲାନି ଜାମିନ୍, ନିଜ ବେକ କାଟିଦେଲେ କଏଦୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

କରୋନା ଭୟ ଘାରିଲାଣି, ୫ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁନେ ପଠାଗଲା

1/02/2020 at 3:49 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର । କଟକ ୧।୨: ଭୟଙ୍କର ହେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ । ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ପୁନେ ସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି (ଏନ୍ଆଇଭି)କୁ ପଠାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଫୁଲବାଣୀର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏସସିବିରେ ରଖାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍ ରେ ରଖାଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ସିଡିଏମଓ ସେନସିଟାଇଜ୍ ରିଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଚେତନା ରହିବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ଏପର୍ଯନ୍ତ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ରୋଗୀ  ଗୁରୁତର ଆଶଙ୍କା ନଗନ୍ୟ । ଲୋକସେବା ଭବନରେ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ସିଡିଏମ୍ଓଙ୍କ ସହ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍ ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା ପରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଡିଏମ୍ଇଟି ଡା. ସି.ବି.କେ. ମହାନ୍ତି ।

ଫୁଲବାଣୀର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସନ୍ଦେହରେ କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଜି ଭୋରୁ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର ଏସସିବିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓ୍ବାର୍ଡରେ ତାଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି । ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିବାବେଳେ ଆଜି ତାଙ୍କର ରକ୍ତ ନମୁନା, ନାକର ସ୍ବାବ ଓ ତଣ୍ଟିରୁ ସ୍ବାବ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆରଏମଆରସିକୁ ପଠାଯିବା ପରେ ସେଠାରୁ ପୁନେ ସ୍ଥିତ ଏନଆଇଭିକୁ ପଠାଯାଇଛି ।

ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ପରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବାକୁ ୩-୪ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏସସିବିର ଜରୁରୀକାଳିନ ଅଧିକାରୀ । ରିପୋର୍ଟ ଅସିବାପରେ ହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର କରୋନା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ କି ନୁହେଁ । ତେବେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଥଣ୍ଡା କାଶ ହେଉଛି ତାହାର ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପଲମ୍ୟୁନାରୀ ମେଡିସିନ ଓ ମେଡିସିନ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର କରୁଥିବା ଜରୁରୀକାଳିନ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସନ୍ଦେହରେ ଫୁଲବାଣୀରୁ ଆସିଥିବା ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର ଗତ ମାସ ୧୧ ତାରିଖରେ ଚୀନରୁ ଫେରିଥିଲେ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରାସ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଭାରତ ସହ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଭୟ ଖେଳିଯାଇଛି । ଯେହେତୁ ସଂପୃକ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର ଚୀନରୁ ଫେରିଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ କାଳେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଥିବ ସନ୍ଦେହ କରି ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ଏସସିବିରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏସସିବିର ଫ୍ଲୁ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଏସସିବି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts