Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

Corona ହେଲା କାଳ, ଭାରତରେ ବୁଡିଗଲା ନିବେଶକଙ୍କ ୧୩ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା

4/03/2020 at 5:41 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୪।୩: ଚୀନର ଉହାନ ସହରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ  ବ୍ୟାପୀଯାଇଛି। ଏବେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଭାରତକୁ ବି ଆସି ସାରିଛି। ବିଭିନ୍ନ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଜଣକ ପରେ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ  କରୋନା ଯୋଗୁ ଭାରତରେ ନିବେଶକଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୧୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୁଡିଯାଇଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଡୁବିଲା ଏତେ ଟଙ୍କା।

କରୋନା ବ୍ୟାପୀବା ଯୋଗୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଣୁ ନିବେଶକଙ୍କ ମନରେ ଭୟର ଭାବନା ଦେଖଦେଇଛି। ଯାହା ସେୟାର ବଜାରରେ ନିବେଶ କରୁଥିବା ନିବେଶକଙ୍କୁ  ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କିତ କରିଛି। ଫଳରେ କରୋନା ଯୋଗୁ ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ସହ ଘରୋଇ ନିବେଶକ ବି ସେମାନଙ୍କର ସେୟାର ବିକିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏଥିଯୋଗୁ ସେୟାର ବଜାର  ବିଏସଇ ସୂଚକାଙ୍କରେ ମାର୍କେଟ କ୍ୟାପିଟାଲ ପାଖାପାଖି ୧୩ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇଛି।

ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୧୧ ତାରିଖ ଦିନ ସେୟାର ବଜାରରେ ବିଏସଇ ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍  ୧,୫୮,୯୭,୫୦୫.୨୬ ଥିଲା। ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ ତାରିଖରେ କ୍ଲୋଜିଂ ବେଳକୁ ଏହା ୧,୪୬,୮୩,୫୯୭.୯୩କୋଟିକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଅର୍ଥାତ ଫେବୃଆରୀ ୧୧ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ   ନିବେଶକଙ୍କର ୧୨.୮୨ ଲକ୍ଷ କୋଟିଟଙ୍କାରୁ ବି ଅଧିକ କ୍ଷତି ହେଲାଣି।

ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଚୀନ। ଏଣୁ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଭଳି ଭାରତକୁ କେବଳ ସଂକ୍ରମଣ ପହଞ୍ଚିନି ୨୮ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ବି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଉପୁଜିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକଟ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିଛି। ଏବି ବୈଶ୍ୱିକ ସ୍ତରରେ କରୋନାର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଆମେରିକା ଫେଡେରାଲ ସୁଧହାରରେ ଅଧା ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି। କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ ଚୀନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ସୁଧହାରହ୍ରାସ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

   Related Posts