Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

କରୋନା ମୃତକଙ୍କୁ କବର ଦେବାକୁ ମିଳିଲାନି କବ୍ରସ୍ତାନ, ଶ୍ମଶାନରେ ହେଲା ଦାହ ସଂସ୍କାର

3/04/2020 at 3:07 PM

ମଲାଡ ୩।୪: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏଥିରେ ଅନେକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟିରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିବାର ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଭଳି ଏକ ଘଟଣା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜନୈକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ମୁସଲମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ କବର ଲାଗି କବରସ୍ତାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁମତି  ମିଳିନଥିଲା। ଏଣୁ ନିକଟସ୍ଥ ହିନ୍ଦୁ ଶ୍ମଶାନରେ ତାଙ୍କର ହିନ୍ଦୁ ରିତିନୀତିରେ ଦାହ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମାଲୱାନୀ କଲେକ୍ଟରେଟ୍ ପରିସରରେ ରହୁଥିବା ଜନୈକ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମୁସଲନମାନ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗତ ବୁଧବାର ପ୍ରତ୍ୟୁଷରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା। ମୃତକ ଇସ୍ଲାମଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଏଣୁ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ମଲାଡର ମାଲୱଡନୀ କବ୍ରିସ୍ତାନକୁ ଆଣିଥିଲେ। ହେଲେ କବ୍ରସ୍ତାନ ଟ୍ରଷ୍ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଦଫନ ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେଇ ନଥିଲେ।

ତେବେ ଏଥିଲାଗି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମହାନଗରପାଳିକା ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ବୁଧବାର ଭୋର ୪ଟାବେଳେ ଶବ ପୋତିବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଥିଲା। ତେବେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏଥିଲାଗି ରାଜି ନ ହେବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ପୋଲିସର ଶରଣାପନ୍ନ ହୋଇଥିଲ। ଏଥିରେ ପୋଲିସ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ହେଲେ ଟ୍ରଷ୍ଟିମାନେ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ। ଏଣୁ ମୃତକଙ୍କ ସଂସ୍କାର ଲାଗି ପରିଜନଙ୍କ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପର୍କିୟମାନେ ଆଗକୁ ଆସିଥିଲେ। ନିକଟରେ ଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଶ୍ମଶାନକୁ ନେଇ ଧାର୍ମିକ ରିତନୀତିରେ ତାଙ୍କର ସଂସ୍କାର କରିଥିଲେ।

ତେବେ ମାହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ମାଲୱାନୀ ବିଧାୟକ ଅସ୍ଲମ ଶେଖ୍ ସରକାରଙ୍କ କରୋନା ଗାଇଡ ଲାଇନରେ ଯେଉଁଠି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବ ନିକଟସ୍ଥ କବରସ୍ତାନ ହେଉ କି ଶ୍ମଶାନରେ ତାଙ୍କର ସଂସ୍କାର ହେବା କଥା। ତେବେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଶବକୁ ସିଧା ମଲାଡ ଧରିଆସିଥିଲେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ କବରସ୍ତାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷକୁ ସାମାନ୍ୟ ସୂଚନା ବି ଦେଇନଥିବାରୁ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts